Prezident republiky ocenil jihomoravské hasiče

Levné dárky, best dárky
 • Hasiči z Pohořelic na Brněnsku byli mezi oceněnými při vyhlášení Zlatých záchranářských křížů za činy v roce 2010 na Pražském hradě.

  Tým příslušníků směny C z pohořelické stanice HZS Jihomoravského kraje v čele s nadpraporčíkem Romanem Kňourkem při slavnostním aktu 14. dubna na Pražském hradě převzal Cenu generálního ředitelství HZS ČR za záchranu muže před udušením toxickými plyny v odpadní jímce.

  Jednotka PS Pohořelice, územní odbor Brno, ve složení nprap. Roman Kňourek (velitel), nstržm. Bc. Miroslav Štěpaník, nstržm. Zdeněk Hanzlíček a stržm. Petr Švestka byla v červenci 2010 vyslána k záchraně a vyproštění osoby, která spadla do jímky v čistírně odpadních vod v obci Malešovice na Brněnsku.

  Po příjezdu na místo velitel zásahu zjistil, že na dně čtyři metry hluboké vyhnívací jímky v poloze naznak leží 62letý pracovník čističky. Muž se podle svědků události jímku chystal čistit, ale dovnitř mu spadla hadice a on pro ni vlezl. Při tom se však nadýchal toxických plynů, omdlel a upadl naznak do zhruba 15centimetrové vrstvy fekálií a dalších kalů na dně jímky. Muž se nehýbal, občas se ale přerývaně nadechl. V toxickém prostředí ležel podle svědků v bezvědomí už 20 minut a s každou další minutou mu hrozilo udušení.

  Hasiči ze stanice v Pohořelicích proto nečekali na příjezd dalších jednotek a okamžitě zahájili jeho záchranu. Do jímky se úzkým vstupem spustil do hloubky čtyř metrů jeden z hasičů s dýchacím přístrojem. Dole se muže v bezvědomí pokusil uvázat na záchranné lano, což se kvůli vyšší hmotnosti bezvládného těla a vrstvě kalů na dně jímky nezdařilo. Za kolegou se proto bleskově spustil další hasič. Dvojici se už uvázat lano kolem mužova těla podařilo. Po dostatečném zajištění lana kolem zraněného muže ho zbývající dva hasiči nahoře začali vytahovat z jímky. Když jim při tahání lana s podsaditějším mužem o vyšší hmotnosti začaly docházet síly, zavolali na pomoc dvoučlennou hlídku policistů. Společnými silami se jim bezvládného pracovníka čističky podařilo úzkým vstupním otvorem z hloubky čtyř metrů vytáhnout a a nasadit mu dýchací masku kyslíkového přístroje Saturn OXY.

  Mezitím dorazila osádka sanitky zdravotnické záchranné služby, která muže převzala do své péče. Lékař vzhledem k vážném stavu intoxikovaného muže povolal vrtulník letecké záchranné služby. Na místo přijela i jednotka ze stanice v Lidické ulici v Brně s družstvem hasičů – lezců. Horolezecká lana a další techniku k záchraně osob z hloubek už ale nebylo třeba nasazovat. Hasiči – lezci vytyčili prostor pro přistání vrtulníku a zraněného pomohli naložit k leteckému transportu do nemocnice v Brně.

  Podle vyjádření lékaře ZZS JmK hasiči ze stanice v Pohořelicích odvedli vysoce profesionální práci a bez jejich pohotové a rychlé záchranné akce by zraněný muž pád do jímky zřejmě nepřežil. Největší uznání čtveřice hasičů z Pohořelic ale zažila zhruba po 14 dnech. Pracovník čistírny odpadních jim přišel na stanici osobně poděkovat za to, že se jejich zásluhou podruhé narodil.

  Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.