Příběh odvahy a lásky: Všechny moje děti

Levné dárky, best dárky
 • Česká kina uvádějí od 13. března 2014 koprodukční snímek České televize Všechny moje děti. Časosběrný dokument o životě v nejchudších východoslovenských osadách natočil režisér Ladislav Kaboš.

  Ústřední postavou filmu je katolický kněz Marián Kuffa. V zapomenutých osadách Huncovce a Velká Lomnica pomáhá a především hledá zapomenuté sebevědomí místních lidí. V chatrčích a všudypřítomné bídě je učí nezávidět a pracovat jeden pro druhého. Jeho vůli, trpělivost a odvahu mapují filmaři čtyři roky. Výsledkem je devadesátiminutový dokumentární snímek. „Kuffa usiluje hlavně o změnu sociálních vztahů a myšlení uvnitř osad,“ říká režisér Ladislav Kaboš. „Místo kázání se je snaží strhnout vlastním příkladem a lidským zájmem,“ dodává. „Film je svědectvím o hluboké víře v Boha, která proměňuje lidi, jejich životy a vztahy. Je příběhem osobní statečnosti kněze Mariána Kuffy,“ zamýšlí se kreativní producent České televize Patrick Diviš.

  Na Slovensku se dokument Všechny moje děti setkal s mimořádným zájmem. Od únorové premiéry ho vidělo více než 16 tisíc diváků. Pro české publikum je snímek zajímavý i tím, že právě z východního Slovenska byli koncem šedesátých let Romové hromadně odsunuti do Čech.

  Film zdaleka nepřináší jen drsné svědectví o životě v bídě a beznaději. Nabízí příběh člověka, který se s láskou snaží prolomit kruh předurčenosti, předsudků a oboustranné nedůvěry. Tvůrci se netají snahou změnit postoj veřejnosti k romským spoluobčanům a otevřít na toto téma celospolečenskou debatu. „Snímek oslovuje srdce diváků a oni se po jeho zhlédnutí přiznávají, že si uvědomují spoluzodpovědnost a celou problematiku vnímají v jiných kontextech,“ sděluje zkušenosti z projekcí na Slovensku Ladislav Kaboš.

  Koproducenty snímku jsou Česká televize a slovenská RTVS. „Cením si toho, že můžeme být u vzniku tak vypovídajícího snímku,“ říká kreativní producent Patrick Diviš. „Zájem o film na Slovensku dokazuje, že dokumenty do kin patří a věřím, že Všechny moje děti přilákají i českého diváka.“

  Hana Orošová, tisková mluvčí TS Brno

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.