Regionální operační programy (ROP) za šest let existence ukázaly, kudy cesta nevede

Levné dárky, best dárky
 • Politizace rozhodování, neprůhledné hodnocení i série korupčních afér. To vše je spojeno s tak zvanými Regionálními operačními programy (ROP), které v letech 2007-2013 rozdělují asi 4,6 miliardy eur. Nové programové období by mělo znamenat dělení prostředků z Evropské unie na nižší než krajské úrovni.

  V současnosti intenzivně běží vyjednávání o budoucnosti čerpání evropských prostředků v dalších letech, kterých se účastní i organizace zastupující samosprávy. Část z nich včetně Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) tvrdí, že šest let existence ROPů byla dostatečná na překonání problémů, které se však nyní spíše prohlubují. Najdou se však i obhájci stávajícího netransparentního systému. „Je pochopitelné, že část vlivových struktur včetně Asociace krajů a některých dalších organizací existenci ROPů chtějí zachovat i v novém rozpočtovém období po roce 2013, pokud ze systému profitují. Já i mí kolegové, obyčejní starostové, kteří fungování ROP zažili na vlastní kůži, však nad tím jen kroutíme hlavou,“ soudí například Josef Zicha, starosta osmisethlavé obce Vysoké Pole na Zlínsku.

  Vláda chce od počátku snížit počet operačních programů, z nichž se peníze z Evropské unie čerpají, více než na polovinu. „Je jasné, že v takovém záměru není místo pro sedmero zpolitizovaných regionálních operačních programů, jejichž kauzy postupně vyplývají na povrch. Proto podporujeme záměr sdružit prostředky do jednotného programu, který by je dělil spravedlivě, třeba i nárokovým způsobem tam, kde je to skutečně potřeba a ne na záměry typu nepotřebných koncertních sálů a golfových hřišť v dobách ekonomické krize,“ vysvětluje Josef Bartoněk, předseda SMS ČR, které patří k největším organizacím obcí a měst v ČR. Jak dále dodává: „Cílem musí být dělení evropských prostředků na co nejnižší úrovni, za účasti zástupců starostů a dalších aktérů místního rozvoje, kteří nejlépe znají region a jeho problémy, mají potřebný nadhled a jsou pod kontrolou veřejnosti.“

  „Regionální operační programy se neosvědčily. Jejich vývoj znamenal byrokratizaci, zesílení politického vlivu na přidělování dotací, nové korupční kauzy a další nešvary, které je potřeba rázně vymýtit. Vláda má velkou šanci tyto problémy vyřešit při nastavení nového systému čerpání po roce 2013, kdy končí současné programové období. Obce jako ta naše na změnu netrpělivě čekají,“ shrnuje starosta Zicha.

  Tomáš Chmela, tajemník SMS ČR

  Josef Zicha, starosta Vysokého Pole

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.