Roste zájem o monitorování zaměstnanců

Levné dárky, best dárky
 • Firmy stále častěji využívají monitorovací software a sledují činnost zaměstnanců na počítačích. Kontrola pracovní aktivity má podnikům přinést vyšší efektivitu práce a úsporu finančních prostředků. Zaměstnavatelé však musejí sledování počítačů svým podřízeným oznámit předem. Zákoník práce totiž zakazuje firmám narušovat soukromí zaměstnance na pracovišti.

  Ze strany zaměstnavatelů narůstá zájem o sofistikovaný monitorovací software, který umožňuje podnikům kontrolovat činnost pracujících na počítačích. Programy zaznamenávají a ukládají data o využívání výpočetní techniky, lze tedy zpětně dohledat všechny aktivity na pracovních stanicích. Díky softwarům mohou podniky lépe posoudit pracovní vytíženost zaměstnanců a eliminovat nedovolené hraní her či brouzdání po internetu. Monitoring tak má přinést lepší rozložení nákladů do personalistiky a nákupu výpočetní techniky.

  „Podniky stále cítí dopady finanční krize, proto hledají nástroje pro řešení personálních otázek. Software odhalí, jak usilovně zaměstnanci pracují. Umí totiž zjistit i to, jak dlouhou dobu pracovník na počítači neklikl,“ sdělil Martin Hanzal ze společnosti SODATSW, která vyvíjí řešení pro monitorování zaměstnanců. „U všech zaměstnanců jsme schopni kdykoli dohledat, na jakých webových stránkách nebo v jakých bankovních systémech se pohybují, kontrolu jejich činnosti v pracovní době provádíme namátkově,“ prozradila Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.

  Monitorovací systémy by však ve firmách neměly být používány tajně. Skryté sledování zaměstnanců je totiž omezeno v zákoníku práce. Zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu narušovat soukromí svých pracovníků v prostorách firmy. Podniky jsou proto povinny využívání software pro kontrolu počítačů svým zaměstnancům veřejně oznámit.

  „Pokud zaměstnavatel chce monitorovat zaměstnance, je povinen o tom zaměstnance informovat a sdělit v jakém rozsahu, tedy jak dlouho a jakým způsobem bude monitorování prováděno. Zákoník práce v platném znění totiž poměrně podrobně tento problém upravuje,“ zdůraznila Jana Kašparová, tisková mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů. „Je však také stanoveno, že zaměstnanec nesmí pro svoji potřebu používat pracovní prostředky,“ doplnila Kašparová.

  O společnosti SODATSW spol. s. r. o.

  Společnost SODATSW spol. s r. o. je výrobcem a dodavatelem originálních řešení určených pro ochranu informací. Cílem společnosti je poskytovat svým zákazníkům komplexní služby a řešení v oblasti zabezpečení informací, které jsou špičkou ve svém oboru a přinášejí zákazníkům konkurenční výhody v jejich podnikání. Společnost SODATSW nabízí řešení Personální audit, kterým lze objektivně v krátké době posoudit pracovní vytíženost zaměstnanců, využití prostředků IT ve společnosti a efektivitu práce, ať už v jednotlivých odděleních podniku, nebo jako celku.

  O České spořitelně, a. s.

  Česká spořitelna je moderní banka orientovaná na drobné klienty, malé a střední firmy a na města a obce. Nezastupitelnou roli hraje také ve financování velkých korporací a v poskytování služeb v oblasti finančních trhů. Finanční skupina České spořitelny je počtem 5,3 milionu klientů největší bankou na trhu. Česká spořitelna již vydala více než 3,2 mil. platebních karet, disponuje sítí 660 poboček a provozuje více než 1240 bankomatů. Na českém kapitálovém trhu patří Česká spořitelna mezi významné obchodníky s cennými papíry.

  O ČMKOS

  Českomoravská konfederace odborových svazů je největší odborovou centrálou v České republice. ČMKOS je dobrovolným, otevřeným a nezávislým demokratickým sdružením 32 odborových svazů, jehož posláním je ochrana mzdových, pracovních a životních podmínek a práv zaměstnanců. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR. ČMKOS je rovněž členem Evropské odborové konfederace (ETUC), Mezinárodní odborové konfederace (ITUC) a Odborového poradního výboru při OECD (TUAC).

  Markéta Spurná

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.