Sedmá generace 5/2005: Kam kráčíš, školo?

Levné dárky, best dárky

Podzim se neodmyslitelně pojí — vedle sklizně vína či jablek — s počátkem nového školního roku. Právě škola jako jen máloco jiného výrazně (de)formuje lidskou bytost. Redakce Sedmé generace tedy naznala, že stojí za úvahu podívat se na české školství zblízka. A protože se její zážitky ze základní školy pojily především s nudou, biflováním nesouvisejících informací, strachem ze zkoušení a nezájmem o názory žáků, rozhodla se poodhalit povinnému vzdělávání jeho alternativní cíp. Navštívila montessori třídu i školu zapojenou do programu Začít spolu. Zajímala se o současný stav domácího vzdělávání, kterému stát zatím moc nepřeje. Stranou však nenechala ani již zmíněná negativa, jež doplnila o málo diskutované téma genderové diskriminace.

Podzimní Drobnohled zaostřil na situaci v Tatrách po listopadové ničivé vichřici, státní miliardovou infuzi do nebezpečné jaderné elektrárny ve slovenských Jaslovských Bohunicích, špinavý původ oblečení nablýskaných světových značek či jednu malou dílnu u Pardubic, kde staročeské perníky peče samotná Ježibaba. A nakonec přišlo i na to víno — v dalším díle seriálu o ekologických zemědělcích.

Plodné jsou i Názory. Vedle zajímavých komentářů novináře Billa Moyerse o nebezpečí americké náboženské pravice pro životní prostředí, profesora evropského myšlení Johna Greye o iluzi pokroku a Vojtěch Koteckého z Hnutí DUHA o Klausově NGOismu v nich čtenář najde rozhovor s Vladimírem Buřtem, zastupitelem Horního Jiřetína. Obce, kterou chce Mostecká uhelná společnost ruku v ruce s některými politiky zbourat. Důvodem není nic jiného než zásoby hnědého uhlí. Horní Jiřetín by se tak stal v pořadí 117. obcí, jejíž název by natrvalo zmizel z map. S Vladimírem Buřtem si Sedmá generace povídala nejen o tom, jak se žije v kraji na „odpis“ a co se dá dělat proti „vyššímu zájmu“. Na řadu přišla i malá exkurze po zaniklých severočeských památkách. „Mají se obce bourat kvůli další těžbě uhlí?“ To je otázka také aktuálního diskusního fóra Sedmé generace na www.sedmagenerace.cz/forum.

Pátým číslem odstartovala Sedmá generace předplatitelskou akci, kterou vyhlašuje v rámci svých 15. narozenin, jež oslaví příští rok. Podrobnosti zájemci najdou na www.sedmagenerace.cz. Pro všechny zúčastněné má Sedmá generace připravený (nejen) dárek v podobě kalendáře na rok 2006 s fotografiemi Podkrušnohoří. Místa, které ač bylo po desetiletí krutě zkoušeno a drancováno, má stále co nabídnout

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.