Skutečný Rameau

Levné dárky, best dárky

Centrum dokumentární a hudební tvorby Televizního studia Brno ČT připravilo do vysílání britský dokument, který představuje velkou a teprve nedávno objevenou postavu evropské barokní hudby. Jean Philippe Rameau je dnes hitem světových operních scén i nahrávek. Režie Reiner Moritz.

Zatímco velcí barokní skladatelé Bach a Haendel jsou dnes velmi známí a poslouchaní, třetí velká postava té doby, Francouz Jean Philippe Rameau, patří k těm, které s úžasem znovu objevujeme až v posledních letech. Rameau debutoval jako operní skladatel v Paříži až ve svých padesáti letech, poté, co se na francouzském venkově věnoval jako varhaník duchovní tvorbě.

Dokument Reinera Moritze zasazuje Rameaua do rámce hry Denise Diderota Rameauův synovec. Hlavními aktéry filmu jsou ovšem hudebníci a znalci – zejména skvělý dirigent William Christie a muzikoložka Sylvie Boissou – a především hudba. Zazní ukázky z oper Paladýni (známé i u nás), Les Indes Galantes, Platée a Les Boréades ve špičkové interpretaci i režii.

Rameau se tak znovu zařazuje do řady největších jmen evropské hudby, zejména jako extravagantní autor, u něhož se inspiroval i mladý Mozart. Jako autor s obrovským citem pro tanec je považován za předchůdce Stravinského.

Vysílá ČT2 v neděli 25. listopadu 2007 ve 12:45 hod. (repríza 26. 11. 2007, 00:40 hod., ČT1).

Hana Orošová

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.