„SLAM POETRY JAKO NOV\u00dd FENOM\u00c9N V MEZIN\u00c1RODN\u00cd KOMUNIKACI“

Levné dárky, best dárky

Občanské sdružení Fléda podporuje rozvoj kulturního vyžití pro mladé generace napříč generacemi i státy. Proto spouští projekt společných česko-rakouských vystoupení a soutěží slam poetry, který byl podpořen z Evropského fondu pro regionální rozvoj – SLAM POETRY JAKO NOVÝ FENOMÉN V MEZINÁRODNÍ KOMUNIKACI.“Z Evropského fondu pro regionální rozvoj budou podpořeny čtyři akce.
První setkání se uskutečnilo 2.8. v rámci festivalu ANALOG v rakouském Zistersdorfu. 29.8. proběhlo setkání na festivalu Eurotrialog v Mikulově. O víkendu 28.11. se představíme v rakouském hlavním městě Vídni a rakouští slameři pak budou hosty i na českém finále Slam poetry 5.12. v brněnském klubu Fléda.

Celý projekt bude zaznamenáván a v lednu 2010 bude vydáno DVD se záznamem nejzajímavějších vystoupení a dvojjazyčnou textovou přílohou.

Co je to slam poetry?

Slam poetry je soutěž v přednesu poezie. Důraz se klade především na její prezentaci. Autoři se tedy zaměřují na to, co sdělují a jak to sdělují. Slam poetry založil na počátku 80. let v Chicagu Marc Smith a od té doby si získala velkou popularitu, dosud především v západním světě. Slamy se tam pořádají v různých městech prakticky každý týden.

Vystupující nesmí používat jakékoliv rekvizity, hudební nástroje ani kostýmy. Soutěž probíhá ve dvou kolech, v nichž je závazná maximální možná délka vystoupení pro každého soutěžícího – nejčastěji 3 minuty (ve slamech pořádané o.s. Fléda). Každý výstup je pak hodnocen porotou vybranou z publika na bodové stupnici 0 až 10. Vítězí ten, kdo získá nejvíce bodů.

Nedílnou součástí slam poetry jsou diváci. Z jejich řad je náhodně zvolena porota. Všichni diváci mohou reagovat na vystoupení slamerů, nebo i na hodnocení porotců a tak se je pokoušet ovlivnit.

Ilustrační obrázek z www.mnartists.org

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.