Snímek o Ulrychových získal cenu na Arts&filmu

Levné dárky, best dárky
 • Hudební dokument Tichá píseň javorů si odváží Prix Jury z filmového festivalu o umění Arts&film, jehož 10. ročník končí v sobotu 14. 6. v Telči. Snímek režiséra Jiřího Vondráka vznikl v brněnském studiu České televize. Kanál ČT art ho odvysílal letos na jaře a připomněl jím pět desetiletí společného vystupování hudební legendy, sourozenců Hany a Petra Ulrychových.

  Dokument je nejen vzpomínkou na společné zpívání Ulrychových, ale také na jejich spolupráci se skupinou Javory. Ta má letos také významné jubileum, na hudební scéně je už 40 let. Kromě sourozenců Hany a Petra v pořadu vystupují hudebníci Ladislav Kopecký s Kateřinou a Daliborem Štruncovými. Natáčení ve stylizované šatně, která připomíná uměleckou dráhu jubilantů, ve snímku doplňují archívní záběry a záznamy koncertů. „Při natáčení jsme se bránili přílišné nostalgii i smutkům. Vzpomínání, úvahy i glosy, které v pořadu zaznívají, jsou vtipné, veselé a optimistické. Pohledy na minulost jsou brány s nadhledem myšlenkovým i faktickým,“ říká režisér Jiří Vondrák. „Ocenění si velice vážíme,“ dodává dramaturgyně Petra Špičková a zdůrazňuje, že Ulrychovi jsou legendou, která zdaleka překračuje hranice Brna a jihomoravského regionu, kde sourozenci po celá léta žijí i pracují.

  Prix Jury získala Tichá píseň Javorů v kategorii Hudba, dramatické umění, film a literatura. Na festivalu Arts&film v Telči bodovaly i další snímky České televize. V sekci Výtvarné umění porota ocenila pořad Bermudský poetický trojúhelník nad Vysočinou, František Kupka – Cesta k abstrakci a Viktor Kolář. V kategorii Architektura a design uspěl i další snímek z brněnského studia: díl Vodní tvrz Horní Dunajovice z cyklu Památky na prodej.

  Hana Orošová, tisková mluvčí TS Brno

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.