Soutěž vyhráli brněnští studenti, které zajímá islám

Levné dárky, best dárky
 • V pátek 15. 6. 2012 v 10 hodin v Café Práh proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Multikulti Challenge Accepted! Letošní druhý ročník soutěže zná své vítěze – stali se jimi studenti a studentky z Klasického a španělského gymnázia Brno-Bystrc, kteří se zaměřili na islám. Na druhém místě se umístili studenti z téže školy, kteří zmapovali životní příběhy vietnamské menšiny v Česku. Na třetím místě skončil tým studentů a studentek ze Střední pedagogické školy v Boskovicích, kteří vytvořili návrh projektu na pomoc přistěhovaleckým rodinám z různých koutů Evropy.

  Účastníci soutěže, studenti a studentky středních škol na Moravě, měli za úkol vytvořit volitelný výstup (ať už v podobě časopisu, blogu, eseje, videa nebo projektu), ve kterém vyjádří svůj vlastní postoj k otázkám cizinců v jejich městě, nebo vůbec multikulturalismus a soužití různých skupin vedle sebe. Během slavnostního vyhlášení proběhla prezentace vítězného díla autory s diskuzí. Poté studentům dala zpětnou vazbu odborná porota, jejíž členy jsou například žurnalista a pedagog na FSS MU Jakub Macek, Viktor Piorecký – odborník na vzdělávání z Úřadu vlády a šéfredaktor časopisu Přes a specializující se na islám v Česku Tomáš Melichárek. Vyhlášení pak bylo zakončeno neformálním společným obědem v podobě vegetariánského rautu.

  Koordinátorka projektu Hana Skoumalová dodává: „Česká republika si stabilně drží pozici jednoho z nejméně tolerantních států svým postojem vůči cizincům. Z workshopů, které na školách provádíme je vidět, že mladá generace je na tom do jisté míry lépe, ale pořád je hodně co zlepšovat.“ Jedna ze soutěžících, Kristýna Růžičková, k tomu dodává: „Ano, myslím si, že mladí lidé jsou tolerantnější vůči cizincům, a to z toho důvodu, že jsou dneska úplně jiné možnosti než třeba před 40 lety. Lidé cestují a poznávají svět už mnohem dřív než starší generace (teď samozřejmě nemluvím o komunistickém ČS, ale globálně…).“

  Soutěž proběhla jako vrcholná součást projektu Multikulti Challenge: Accepted! v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. V průběhu roku 2010 se tento projekt stal jak jednou z primárních aktivit programu Společně k rozmanitosti organizace NESEHNUTÍ, tak i jedním z největších projektů této organizace. Projekt je zacílen na žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol. V šesti tematicky zaměřených interaktivních workshopech otevírá NESEHNUTÍ témata veřejností málo diskutovaná a tak cílovou skupinu žákyň, žáků, studentek a studentů hlouběji seznamujeme s problematikou mezikulturního soužití. Pro starší studenty a studentky je určena i soutěž, v rámci které vytvářejí vlastní projekt odrážející jejich pohled na multikulturní prostředí v lokalitě, kde žijí. V průběhu festivalu Týden lidských práv na podzim v Brně budou studenti své projekty prezentovat nejen svým vrstevníkům, ale i široké veřejnosti. Neméně důležitou součástí projektu je i časopis PŘES hranice, předsudky, lhostejnost, ve kterém je posléze tvorba studentů publikována.

  Hana Skoumalová

  Radka Vejrychová

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.