Špilberk chystá unikátní výstavu „FRANTA“

Levné dárky, best dárky

Již brzy bude brněnské veřejnosti představena (na Špilberku poprvé) výstava významného evropského malíře Františka Mertla – „Franty“ (nar. 1930 v Třebíči). František Mertl absolvoval Střední školu uměleckých řemesel v Brně a Akademii výtvarných umění v Praze. Od roku 1958 žije a pracuje na jihu Francie ve Vence.
foto: Petr Jedinák
Od dob studií jej zajímala lidská figura, kterou si zvolil za svůj hlavní prostředek uměleckého vyjádření. Člověk, jeho tělo, lidská hmota v konfrontaci s technikou a násilím, jež jsou průvodními znaky naší civilizace, se staly hlavním tématem bohaté, již padesátileté tvorby autora. Vynikající znalosti anatomie, kresby lidského těla a malířské dovednosti dovolují Frantovi vytvářet umělecká díla, jež nás svou expresivitou a sílou výrazu nutí zamýšlet se nad světem, v němž žijeme, nad absurditou neustálého plození násilí…
Umělec, který v 60. a 70.letech dvacátého století získal ve Francii mnoha ocenění a vystavoval ve významných evropských galeriích a muzeích, v posledních dvaceti letech objevuje černou Afriku a přenáší své aktivity do Spojených států, zejména do New Yorku.
Frantovo dílo patří do kategorie umění kriticky reflektujícího náš svět. Umělec s nepochopením a plný úžasu vnímá skutečnost a v humánním poselství svých obrazů zanechává svědectví o naší době.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.