Studio 19 v brněnském kině Art končí

Levné dárky, best dárky

Od května 2009 opouští sdružení Studio 19 prostory kina Art. Na benátském filmovém semináři oceněné internetové stránky www.kinoartbrno.cz, včetně programového bulletinu kina Art, se po pěti letech úspěšného fungování stávají minulostí.

Důvodem je výpověď nájemního vztahu pro dlouholetého hlavního sponzora Studia 19, společnost Dot Café, a to z obou gastroprovozů v kině (kavárna a bar) ze strany BKC. Zvítězilo nemorální (ale komerčně jistě zajímavé) měsíční nájemné 40 tisíc Kč, pro společně užívané foyer kina na Cihlářské ulici (prostor je v provozu od 15.30 do 01.00). Dot Café nabídlo reálné měsíční nájemné 25 tisíc, vycházející z desetileté zkušenosti tohoto provozu.

Brněnské kulturní centrum, které má prostory kina Art ve správě od města, dalo přednost kritériu výše finanční nabídky – bez ohledu na dosud vytvářenou přidanou hodnotu dlouhodobých kulturních aktivit. Což ale jde proti smyslu tomuto typu instituce – městské příspěvkové kulturní organizaci, financovaného z městského rozpočtu. Nemá snad BKC v popisu práce podporu a rozvoj kulturních aktivit ve městě Brně? A pokud je nedělá, nebylo by lepší alespoň svým rozhodnutím zhodnocovat kvalitní práci druhých, a ne ji bořit? Studio 19 za posledních pět let pozvedlo propagaci kina Art a filmovou kulturu, za což bylo po zásluze potrestáno prostřednictvím ekonomických tlaků. Nebo politických?

„Ekonomickou“ hodnotu i atmosféru zmíněného prostoru přitom zásadním způsobem určilo právě uskupení Dot Café a Studio 19. Prostřednictvím dlouholetého financování na bázi ekonomického altruismu ovlivnilo přestavbu kavárny, foyer a vstupu kina. Za posledních pět let Dot Café investovalo měsíčně 30 tisíc na vydávání bulletinu Artu (který kinu udělal nejviditelnější reklamu). Finanční podporou dalších aktivit Studia pak Dot Café umožnilo i vznik ceněné fotografické Galerie Artistů ve foyer kina, pořádání filmového festivalu Cinepur CHOICE či vybudování Malého sálu v kině Art s přispěním více než půlmiliónové dotace ze Státního fondu. Kulturu kromě oficiálních míst si totiž v ČR ještě pořád mohou dělat i občanská sdružení – protože je to prostě baví (a někdy i nedejbože živí).

V listopadu 2008 zahájená jednání ohledně doručené výpovědi začala energickým nasazením na zjištění faktu, zda Studio 19 náhodou nespáchalo trestný čin, když dovolilo vznik Malého sálu. Ten byl Brněnským kulturním centrem v prosinci 2008 zavřen kvůli nezkolaudovanému prostoru (ačkoli se v něm v průběhu předchozích dvou let konaly pravidelné oficiální projekce BKC). V lednu 2009 BKC vypovědělo Studiu smluvní příspěvek 2.500 Kč měsíčně na tisk bulletinu. 1. dubna 2009 se z rozhodnutí BKC zavřel bar Promítačka kvůli nezkolaudovanému prostoru (ačkoli celých jedenáct let předtím za něj Dot Café platilo pravidelný nájem). Od 1. května 2009 pak BKC ukončuje i nájemní smlouvu na kavárnu. Tomu se říká, mít smůlu jako Brno.

Velmi nás mrzí, že po dlouhé funkční spolupráci došlo k morálně pochybné situaci, která se dá přirovnat například k tomu, kdy majitel holobytu nechá nájemce byt opravit s příslibem nízkého nájemného. Když po několika letech zjistí, že byt se stal krásným a jeho tržní cena vzrostla, neprojedná s ním navýšení nájemného, ale nájemce rovnou vyhodí – s tím, že „jiný dá víc“.

Vždy se najde hochštapler, který nabídne pozlátko bez znalosti věci. Takové sliby je vždy velmi těžké naplnit a s ohledem na momentální ekonomickou situaci vzniká téměř jistota zániku podstatné části dosažených hodnot. Moudrý správce by snad mohl vnímat hodnotu dlouhodobého vztahu a vyzkoušeného partnerství.

BKC si svým rozhodnutím pohrálo s důvěrou rozsáhlé skupiny lidí z různých sociálních sfér, která se na základě dlouholetých kulturních aktivit vytvořila kolem kina Art. Tito lidé aktuální situaci vnímají jako nepochopitelnou a kontraproduktivní změnu. Namísto podpory a rozvoje kulturních aktivit tak Brněnské kulturní centrum svým krokem zvýší výtoč piva a prodej alkoholu v kině Art (pokud si má nový nájemce na sebe alespoň vydělat). Tak ať se nuda nudí doma.

 • Oficiální vyjádření Studia 19 k ukončení nájmu gastroprovozů v kině Art
 • Kdo je Studio 19?
 • Kdo je BKC?
 • Jak vypadalo všech 53. čísel programového bulletinu Artu (2004–2009)?
 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.