Tisková zpráva organizátorů po skončení Protestfestu

Levné dárky, best dárky

Tisková zpráva

V sobotu 27.5. skončil ProtestFest 2oo6, který letos nesl podtitul Alternativní festival aneb Štatl, město uprostřed vesmíru. Závěrečný festival v ulicích Brna navštívilo asi 1200 lidí, představily se zde desítky organizací, skupin a jednotlivců z tzv. protestního hnutí a alternativní kultury. Průběh akce byl poklidný.

Sobotním streetFestem skončil festival aktivismu a alternativní kultury ProtestFest 2oo6. V Brně se tento festival konal již třetím rokem, přičemž každý rok měl své vlastní téma. První rok se zaměřoval na problematiku veřejných prostor ve městech, druhý rok na téma války a militarizace společnosti. Letošní ProtestFest nesl podtitul „Alternativní festival aneb Štatl, město uprostřed vesmíru“ a zaměřoval se na kritiku systému politických stran a mocenských struktur v době, kdy na nás ze všech stran volají předvolební slogany.

Festivalové aktivity probíhaly celý týden od pondělí 22.5. do soboty 27.5. Program sestavený z projekcí, besed, rozdávání jídla bezdomovcům a koncertů vyvrcholil streetFestem – pouličním festivalem v centru Brna. Zúčastnily se ho nejrůznější organizace, skupiny a jednotlivci, kteří vyvíjejí aktivity v rámci tzv. protestního hnutí. „ProtestFest vytváří prostor pro prezentaci jiných než mainstreamových informací o problémech současné společnosti. Narozdíl od politických stran, které zrovna teď před volbami okupují téměř všechna veřejná prostranství, se ProtestFest nesnaží namlouvat lidem, že naše pravda je jediná správná. Cílem je především ukázat, že existují i alternativní zdroje informací o sociálních problémech, o lidských právech, životním prostředí či právech zvířat,“ říká mluvčí festivalu Jiří Malenovský k základní myšlence ProtestFestu.

Informační program streetFestu byl propojen s hudební produkcí soundsystémů, či hip-hop freestylem, karnevalovým pochodem ulicemi města a večerním koncertem v Pisáreckém parku. Všechny aktivity streetFestu byly pro návštěvníky přístupny zdarma a jako každý rok centrum města i Pisárecký park organizátoři po ukončení akcí uklidili.“

K průběhu letošního ProtestFestu, kterému se snažilo Brno-město různými obstrukcemi zamezit, říká Dušan Rosenbaum, jeden z organizátorů festivalu: „Postoj města nedokáži pochopit… Festival se vždy odehrával v poklidu. Vytváříme prostor pro lidi, kteří chtějí diskutovat a bavit se, nikoli vyvolávat rvačky či dopouštět se vandalství… A to se nám při každoroční účasti 2-3 tisíc lidí pokaždé podařilo naplnit.“

Letos se počet návštěvníků večerního koncertu i navzdory nepřízni počasí vyšplhal na 1200 lidí. Témata, kterými se zabývají, a své aktivity představily na dvě desítky organizací a skupin za doprovodu asi patnácti soundsystémů a hudebních skupin.

Kontakt:
Jiří Malenovský 736 603 934
Dušan Rosenbaum 737 347 397
tisk@protestfest.cz
www.protestfest.cz

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.