V Hodějicích soutěžilo 32 hasičských praporů

Levné dárky, best dárky
 • Stovky hasičů a diváků v sobotu 22. 9. do Hodějic na Vyškovsku přilákal druhý ročník soutěže O nejlepší hasičský prapor Jihomoravského kraje. 

  Atraktivní klání uspořádaly zdejší Hasičská společnost Červinka a Sbor dobrovolných hasičů Hostěrádky-Rešov. Soutěž se uskutečnila pod záštitou jihomoravského hejtmana Michala Haška. Po loňském prvním ročníku, ve kterém se sešlo celkem 17 hasičských praporů, letos sbory dobrovolných hasičů do klání v Hodějicích přihlásily již 32 praporů. O poháry, stuhy a věcné ceny kromě jihomoravských sborů soutěžily také dobrovolné sbory z dalších krajů republiky. I když většina prezentovaných praporů pocházela z období po roce 2000, návštěvníci mohli obdivovat také věrné repliky praporů z let 1906 a 1918, které přivezli hasiči z Blučiny a Ořechova na Brněnsku. Nejstarší původní prapor z roku 1963 představili hasiči z Křižanovic na Vyškovsku.

  Akci odstartoval úvodní slavnostní průvod obcí a vystoupení dívčí taneční skupiny Glitter Stars ze Slavkova u Brna. Diváci mohli zhlédnout také defilé koněspřežných stříkaček a ukázky hašení historickou technikou.

  Pětičlenná porota hodnotila prapory ve třech kategoriích – prapory tištěné, prapory vyšívané a prapory, které místním sborům darovaly Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a spolky. Součástí hodnocení byl nástup praporečníků, jejich ustrojení, a samozřejmě vzhled prezentovaného praporu.

  V první kategorii tištěných praporů porota ocenila prapor SDH obce Snovídky na Vyškovsku. V nejvíce obsazené kategorii vyšívaných praporů porota ocenění udělila pěti sborům. Prvenství získali hasiči z Blučiny na Brněnsku, druhé místo hasiči z Nových Hvězdlic na Vyškovsku, třetí příčku obsadili hasiči z Valtínova na Jinřichohradecku v Jihočeském kraji. Ocenění za čtvrté místo patřilo praporu hasičů z obce Radňoves na Žďársku v Kraji Vysočina, pátou příčku porota přiřkla praporu SDH Kanice na Brněnsku. V kategorii praporů darovaných hasičskými sdruženími s spolky byl oceněn prapor SDH Rousínovec na Vyškovsku.

  Zvláštní cenu za nejstarší prapor získali hasiči z Křižanovic na Vyškovsku, cenu za prapor přivezený z nejvzdálenější obce získali hasiči z Cítova na Mělnicku ve Středočeském kraji.

  Druhému ročníku soutěže O nejlepší prapor Jihomoravského kraje dnes v Hodějicích spolu s diváky přihlíželi také náměstek jihomoravského hejtmana Václav Božek, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR plk. Drahoslav Ryba a další hosté.

  Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

  Foto: archiv HZS JmK

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.