V nemocnici unikly nebezpečné látky

Levné dárky, best dárky
 • Evakuaci deseti pacientů a uzavření části 5. patra si ve čtvrtek 23. září 2010 vyžádal únik chemikálií ve Fakultní nemocnici Brno v Jihlavské ulici.

  Hasiče ve 14.49 hodin zavolali zdravotníci poté, co se z úklidové místnosti oddělení úrazové chirurgie začal šířit dráždivý zápach. Na místo vyjela jednotka ze stanice v Lidické ulici, vybavená kontejnerem se zařízením k likvidaci chemických havárií, a jednotka ze stanice v Bauerově ulici.

  Při průzkumu v protichemických oblecích a v dýchací technice hasiči zjistili, že ze čtyř plastových nádob v úklidové místnosti, v níž byly uskladněny desinfekční prostředky, uniklo zhruba 8 – 10 litrů chemikálií. Jednalo se například o peroxid vodíku a desinfekční prostředek persteril. Při smíchání těchto látek se do ovzduší uvolňoval chlór a chlorovodík v mírné, ale značně dráždivé koncentraci. Hasiči proto z pokojů v bezprostřední blízkosti úniku společně se zdravotníky evakuovali deset pacientů a ohroženou část oddělení uzavřeli. Při úniku nebyl nikdo zraněn.

  Čtyři plastové nádoby, z nichž chemikálie unikaly, hasiči umístili do speciálních kontejnerů k přepravě nebezpečných látek a ty převezli do chemické laboratoře HZS JmK v Tišnově. Uniklé chemikálie zasypávali sorbentem a likvidovali neutralizačními přípravky. Dráždivé výpary z uzavřené části oddělení odvětrávali a prostor monitorovali.

  Krátce po 16. hodině bylo díky účinnému odvětrávání možné pro pacienty a zdravotníky opět otevřít polovinu uzavřeného oddělení. Po snížení koncentrací výparů na zdraví neškodné hodnoty hasiči z úklidové místnosti vyklidili zbývajících 10 neporušených plastových nádob s desinfekčními prostředky. Před 17. hodinou byl na celém oddělení úrazové chirurgie obnoven normální provoz a hasiči ukončili zásah.

  Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

  Foto: archiv HZS JMK

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.