V tunelu bude cvičná nehoda

Levné dárky, best dárky

Nový tunel pod mimoúrovňovou křižovatkou ulic Hlinky a Bauerova na velkém městském okruhu v Brně-Pisárkách bude ve čtvrtek 18. října dopoledne dějištěm taktického cvičení integrovaného záchranného systému k odstranění následků dopravní nehody autobusu a osobního vozidla. Cílem cvičení, kterého se kromě čtyř požárních jednotek Hasičského záchranného sboru zúčastní také Policie ČR, Zdravotnická záchranná služba, Městská policie a Brněnské komunikace, je procvičit součinnost složek IZS při likvidaci následků mimořádné události ve stometrovém zcela uzavřeném úseku tunelu a v další, částečně otevřené části této dopravní komunikace.

Cvičení podle plánu odstartuje dopravní nehoda vozidla Škoda 120, které při přejíždění z rampy tunelu do středového pásu narazí do levé zadní části autobusu. Osobní auto se v důsledku nárazu a rychlé jízdy od autobusu prudce odrazí a narazí do zdi po levé straně. Od ní se odrazí na druhou stranu tunelu, kde se nárazem zastaví o protější zeď. Ve vozidle zůstanou zaklíněni čtyři vážně zranění lidé a z pod kapoty auta vychází kouř. Autobus se po nárazu zadní částí vychýlí doleva, řidič ztratí kontrolu nad vozidlem a pravou přední částí narazí do zdi tunelu. V autobusu je zaklíněn vážně zraněný řidič, zraněni jsou i cestující. Celkem je při nehodě zraněno 27 lidí.

Nehodu zpozoruje a na operační střediska HZS a PČR a dispečink ZZS na základě kamerového systému a další signalizace ohlásí pracovník velínu tunelu (Brněnských komunikací). V tunelu je spuštěno signalizační zařízení, na místo vyjíždějí požární jednotky i další složky integrovaného záchranného systému. Policisté uzavírají provoz, odklánějí dopravu a hasiči zahajují hašení a ochlazování hořícího vozidla a vyprošťování zraněných. Z autobusu vyvádějí ven cestující schopné chůze. Poblíž havárie je zřízeno shromaždiště zraněných, kde si zraněné cestující do své péče přebírají zdravotníci. Pro případné nasazení vrtulníku letecké záchranné služby jsou hasiči a policisté připraveni poblíž tunelu zajistit místo pro přistání stroje.

Po uhašení auta, vyproštění a ošetření zraněných a jejich odvozu do nemocnice hasiči vyprošťují havarovaná vozidla. S provozovatelem tunelu pak odklízejí trosky a úlomky částí vozidel a čistí komunikaci tak, aby mohl být tunel co nejdříve opět otevřen pro dopravu.

Čtvrteční cvičení integrovaného záchranného systému navazuje na cvičení, které se v tunelu uskutečnilo 19. června, krátce před otevřením objektu. Nyní má cvičení prověřit možnosti záchranářů při zásahu v plném provozu velmi frekventovaného tunelu.

Taktické cvičení integrovaného záchranného systému v tunelu Hlinky ve čtvrtek 18. října začíná v 9 hodin a je plánováno do 10.30 hodin.


Jaroslav Haid

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.