Václav Havel předal Dalajlámovi poděkování od Brontosaurů za podporu jejich rozvojového projektu

Levné dárky, best dárky
 • U příležitosti návštěvy 14. Dalajlámy v České Republice předal Václav Havel Jeho Svatosti Dalajlámovi děkovný dopis od Hnutí Brontosaurus. To je jedinou českou neziskovou organizací, které Dalajláma posílá peníze na její rozvojový projekt v Malém Tibetu (Ladakh, severní Indie).

  Od roku 2008 pomáhají brněnští Brontosauři s rozvojem školy ležící ve vesnici Mulbekh v severní Indii. Pravidelně tam jezdí čeští dobrovolníci učit děti nebo školit učitele, odborně asistovat při zpracování plánů rozvoje školy (stavební, akademický, právní struktury atd.). Díky charitativním akcím v Česku přispěli Brontosauři jedním milionem korun na stavbu nového školního internátu.

  Na podzim roku 2010 navštívil školu 14. Dalajláma a na začátku léta 2011 přijal zástupce komunity v Mulbekhu a Brontosaury na audienci do paláce jeho exilové vlády v Dharamsale. „Dalajlámovi jsme představili současnost a plány rozvoje školy v Mulbekhu a on se rozhodl projekt podpořit darem 550 tisíc korun ročně,“ říká koordinátor projektu Brontosauři v Himálajích Jiří Sázel.

  „Je to pro nás velká čest získat podporu přímo od našeho největšího duchovního vůdce; myslím, že můžu mluvit za všechny z naší vesnice,“ zhodnotil své dojmy ředitel školy v Mulbekhu Tsewang Norboo. „Peníze využijeme v průběhu dalších let na platy a školení učitelů, na dostavbu internátu a taky na stavbu nových tříd prvního stupně.“

  „Nové školní budovy jsou navrhnuty jako ekologické objekty kombinující moderní západní a tradiční Ladacké stavitelství. Jejich prostory jsme navrhli vytápěné solární energií, protože v současnosti probíhá výuka v zimních měsících při teplotách okolo 10 stupňů Celsia,“ říká Martin Knap, architekt školního rozvoje. „V současné době chodí do školy 150 dětí. Po vybudování nových školních prostor poskytne škola vzdělání 400 dětem z celého údolí řeky Wakha,“ dodává.

  „Vzpomínám, jak jsme před třemi a půl lety jeli do Mulbekhu, nevěděli pořádně kde vystoupit, kde hledat školu, v Čechách asi nikdo o tomto místě ani nevěděl… a dnes zpráva v Událostech jak Havel předává Dalajlámovi poděkování… to bych si nikdy předtím nemyslela,“ vzpomíná dobrovolnice Jarmila Krajčová za začátek spolupráce se školou v Mulbekhu.

  Fotografie, děkovný dopis Dalajlámovi, vizualizace nové školy a další informace najdete na webu: www.BrontosaurivHimalajich.cz

  Jiří Sázel

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.