Veřejnosti se představí 82 nízkoprahových klubů po celé ČR

Levné dárky, best dárky
 • V týdnu od 24. do 30. září 2012 proběhnou v 58 městech České republiky dny otevřených dveří, divadelní představení, koncerty a festivaly s cílem představit české veřejnosti činnost 82 nízkoprahových zařízení pro děti a mládež.

  Cílem této akce je upozornit na práci a význam těchto zařízení, kam mohou děti po škole přijít trávit volný čas nebo řešit problémy bez jakýchkoli registrací, či poplatků. Týden nízkoprahových klubů již pošesté pořádá Česká asociace streetwork a Nízkoprahové kluby pro děti a mládež z celé republiky.

  Tak jako již tradičně, i letos nabídnou nízkoprahové kluby komunitám, kde působí, zajímavý a pestrý program s cílem přiblížit svou práci veřejnosti. Bude to příležitost pro všechny, které činnost nízkoprahových klubů zajímá, osobně nahlédnout do prostředí této potřebné sociální služby. „Nízkoprahové kluby jsou levnou a efektivní službou sociální prevence. Náklady na jeden program NZDM na rok jsou přibližně 1 432 000 Kč, zatímco náklady na jednoho klienta v Ústavní výchově na rok jsou přibližně 419 000 Kč,“ uvádí Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork a dodává: „Pokud se tedy jednomu nízkoprahovému programu podaří udržet alespoň čtyři nezletilé klienty v jejich přirozeném prostředí, zaplatí se náklady jednoho tohoto programu.“

  Do Týdne nízkoprahových klubů se zapojí kluby z následujících měst: Blansko, Bohumín, Brno, Bruntál, Bystřice nad Pernštejnem, České Budějovice, Český Brod, Český Těšín, Dobřany, Dobříš, Domažlice, Frýdek – Místek, Hlučín, Hodonín, Horažďovice, Hradec Králové, Cheb, Chrudim, Jaroměř – Josefov, Karviná, Kolín, Kopřivnice, Lomnice, Mladá Boleslav, Moravské Budějovice, Neratovice, Nové Město na Moravě, Olomouc, Opava, Otrokovice, Pacov, Pardubice, Písek, Plzeň, Praha, Prachatice, Přerov, Příbram, Rokycany, Rumburk, Říčany, Slavičín, Světlá nad Sázavou, Tábor, Tišnov, Trutnov, Třebíč, Třinec, Týn nad Vltavou, Uherské Hradiště, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Vizovice, Zlín, Znojmo, Zruč nad Sázavou, Žďár nad Sázavou a Židlochovice.

  Nízkoprahový klub neboli nízkoprahové zařízení pro děti a mládež je sociální služba určená dětem a dospívajícím. Kluby vznikají v malých i velkých městech, ve vyloučených lokalitách nebo tam, kde se mládež schází. Jsou prevencí vysedávání na lavičkách, vandalismu na veřejném prostranství, záškoláctví nebo konfliktů se zákonem. Pracovníci nízkoprahových klubů poskytují mladým lidem pomoc v obtížných situacích spojených s dopíváním, experimenty všeho druhu, školní docházkou, rodinným životem a také formou prevence usilují o to, aby mladí lidé obtížné situace zažívali v co nejmenší míře a byli si vědomi potenciálních rizik. Výraz nízkoprahový znamená „dostupný, neodrazující od vstupu“.

  Jiří Kocourek

  Česká asociace streetwork, o.s. (ČAS) jako odborná organizace zastupuje fyzické i právnické osoby působící v oblasti nízkoprahových sociálních služeb dle typologie sociálních služeb (terénní programy, nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, kontaktní centra), přičemž zejména:

 • vytváří klima pro práci v oboru (síťuje, napomáhá komunikaci členů, propaguje oblast atd.),
 • podporuje vlastní vnitřní činnost na profesionalizaci oboru, například vytváří definice, standardy, stanovuje měřítka kvality, definuje využívání supervize, vytváří akreditační a evaluační systém atd.,
 • realizuje projekty určené pro odbornou veřejnost, zejména vzdělávací a výcvikové programy,
 • organizuje profesní setkání, konference, semináře, případně jiné odborné akce.

  ČAS pravidelně pořádá Týden nízkoprahových klubů, Turné pro nízkoprahy a uděluje výroční cenu Časovaná bota. ČAS také vyrobila dokumentární film o nízkoprahových klubech a mladých lidech Čekárna na dospělost.

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.