Výročí vzniku Svazu Cikánů-Romů

Levné dárky, best dárky

V roce 2009 to je právě 40 let od vzniku Svazu Cikánů-Romů. Toto kulaté výročí bylo jedním z motivů pro přípravu výstavy „Svaz Cikánů-Romů 1968-73; Z historie první romské organizace v Československu“. Vernisáž se bude konat dne 8. října od 16:00 v Muzeu romské kultury.V roce 1968 došlo v Československu k jisté celospolečenské demokratizaci poměrů, čehož využili čeští a slovenští Romové k založení první romské organizace u nás – Svazu Cikánů-Romů. Tato organizace usilovala všemi směry o uchování romské svébytnosti. Snažila se dosáhnout zastoupení Romů v oblasti politické, kulturní i sociální. Konečně se Romové mohli spolupodílet na řešení svých problémů. Od počátku 70. let vyhlásily státní orgány program tzv. společenské integrace Romů. Částečné podpory se dostalo i romskému jazyku. Na mezinárodní úrovni se Romové z Československa aktivně podíleli na ustavení Mezinárodní romské unie.
Činnost Svazu však skončila v roce 1973, kdy byl na nátlak státních orgánů zrušen. Od poloviny 70. let pak začala být znovu uplatňována asimilační politika (zákaz romského jazyka, sterilizace romských žen atp.).
Výstava souhrnně popisuje, dokumentuje a široké veřejnosti již brzy představí činnost této významné romské organizace. Výstavu zhlédnete od 8. 10. 2009 – 21. 3. 2010.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.