Výstava Romský holocaust

Levné dárky, best dárky

Ojedinělá dokumentární výstava ukazuje, jak nacistická genocida zasáhla do života Romů v evropských zemích. Dokonalé obrazové informace umožňují pochopit, jak se komplex nacistických hrůz promítl do osudů jednotlivých lidí a rodin. Na začátku cesty stála myšlenka o „čistotě rasy“, na jejím konci bylo půl milionu zavražděných Romů.
Výstava vypráví příběhy mužů, žen a dětí, které vražedná byrokracie vytrhla z obyčejného života a postupně je proměnila v čísla. Zachycuje podoby pronásledování v jednotlivých obsazených a kolaborujících státech. Přibližuje i pachatele a důsledky téměř dokonalé genocidy, s nimiž se v Evropě vyrovnáváme dodnes.
Výstava se skládá z více než osmdesáti velkoplošných panelů. Textová část je v angličtině, v češtině má každý návštěvník k dispozici zvukového průvodce.
Výstavu připravilo Dokumentační a kulturní centrum německých Sintů a Romů. V Brně ji prezentuje Společenství Romů na Moravě a Muzeum romské kultury.

Tisková konference se uskuteční dne 18.7.2006 v 15.00 v budově Muzea romské kultury na Bratislavské ulici 67 v Brně.

Na tiskové konferenci se dozvíte, proč Brno neposkytlo podporu této výstavě a neomaleně ji zpochybnilo. Ten fakt sám dokládá, jak romský holocaust je stále zcela neznámý a kolik předsudků panuje i mezi tzv. autoritami.

Za organizátory:

PhDr. Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury
Ing. Zuzana Holomková, ředitelka Společenství Romů o.p.s.
Ing. Karel Holomek, předseda Společenství Romů

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.