Výstava Tento měsíc menstruuji už jen dva dny

Levné dárky, best dárky

Již pouhé dva dny potrvá výstava Tento měsíc menstruuji / v Brně. Akce probíhá v Galerii u Dobrého Pastýře v Radnické ulici č. 4 od 17 hodin a potrvá do 2. listopadu. Pořádá Genderové informační centrum NORA o. p. s. Brno, Gender Studies, o.p.s. se sídlem v Praze a Galerie u Dobrého Pastýře.Cílem výstavy je především hovořit o menstruaci jako nedílné součásti života ženy, ačkoli v naší společnosti považována za nečistou a skrývání hodnou. „Společenská nepřijatelnost“ menstruace jako tělesné funkce spojené s mateřstvím je v rozporu s oslavováním žen jako matek a mateřství jako jejich životního – a často jediného – poslání. Navzdory emancipačnímu hnutí druhé poloviny dvacátého století, které vrátilo menstruaci do veřejného prostoru, je dle Kristy Feigl-Procházkové stále šířeno menstruační tabu, tedy nutnost potlačovat projevy menstruace („menstruovat jako bych nemenstruovala“). Výstava má široké veřejnosti přiblížit některá genderová témata a rozpoutat debatu i mezi lidmi mimo akademické kruhy.

Většina exponátů je převzata ze stejnojmenné výstavy, kterou na jaře roku 2004 v pražské Gallery Art Factory připravila organizace Gender Studies, o.p.s. Umělci a umělkyně přistoupili k tématu menstruace různě; je proto možné shlédnout nejen obrazy či fotografie, ale i umělecká videa a instalace.

K vystavujícím mimo jiné patří Roman Franta, který je známý především díky svým obrazům složeným z brouků, Lenka Klodová patřící do umělecké skupiny Matky a otcové, fotografka Gabriela Kontra, která působí na katedře fotografie na FAMU v Praze, akademický sochař a částečně i fotograf Jiří Plieštik působící jako odborný asistent na AVU v Praze, kde vystudoval obor sochařství. Na menstruační výstavě prezentuje své fotografické práce vytvořené spolu s Brit Jensen. K vidění jsou i videa Jany Štěpánové, ruční práce sestavené z menstruačních vložek od Jitky Žabkové a vyšívané vložky Pavlíny Binkové. Na výstavě se představilo celkem deset žen a dva muži.

Původní nápad uspořádat výstavu s tématem menstruace ve formě malého happeningu pochází od Jiřiny Šiklové, zakladatelky Gender Studies, o.p.s., a zástupkyň této organizace. Odezva z řad umělců a umělkyň byla však natolik pozitivní, že se výstava Tento měsíc menstruuji konala v mnohem větším rozsahu a byla určena široké veřejnosti, nejen okruhu příznivců a příznivkyň Gender Studies, o.p.s.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.