Zastřelili Billa Gatese?

Levné dárky, best dárky

Zastřelený muž na obrázku je Bill Gates. Záběrům z filmu Nothing So Strange uvěřili lidé v Korei a akcie Microsoftu šly na asijském trhu dolů. Kdo pochopil mohl dobře nakoupit. Tento a další filmy můžete shlédnout v rámci přehlídky digitální kultury Brno Zoom 2005. Dryco s.r.o., Dům umění města Brna a Medialab FSS MU si Vás dovolují pozvat na festival Zoom 2005. Generálním partnerem je JMP a.s.

Poslední týden v říjnu se odehraje v Brně ojedinělá akce – festival digitální kultury ZOOM 2005. Od středy 26.10. do neděle 30.10. se uskuteční celá řada akcí: od VJ performance, přes prezentace zahraničních festivalů, diskuse s tvůrci, až po vernisáže.

Festival Zoom navazuje na úspěch loňského Datatransferu, ale letos jsme se rozhodli program nepřebírat, ale dramaturgii vzít do vlastních rukou. Výsledkem je v ČR ojedinělý projekt, kombinující nejnovější technologie, vizuální kouzla, klasické výstavy – a hlavně by se měli všichni dobře bavit.

Středeční a páteční akce budou otevřeny pro širokou veřejnost: obyvatelé Brna si tak budou moci vychutnat dvě výjimečné VJ performance. Ve středu 26.10. 2005 ve 21:00 vystoupí na nádvoří Domu pánů z Kunštátu známá zlínská skupina Moire, která má bohaté zkušenosti s kluby i festivaly nejen v ČR. Kompozice Sinus Janus = 100% interaktivní audiovizuální dění s příměsí paralelních souvislostí, osobní sestřih děje ze dvou obrazových pláten, nejen Vaše performance, pozměněné zobrazování živých zdrojů, míchané koncepty, voda zdarma, vstup jen na vlastní nebezpečí, zákaz fotografování s bleskem.
V pátek bude Alfa Passage hostit nejslavnějšího slovenského VJe, Zdena Hlinku. Zden patří mezi renesanční duchy počítačové doby: programátor, webdesignér, organizátor, zakladatel serveru message.sk a samozřejmě VJ – předvede, co umí Circulation, software, který sám vyvinul a hrál s ním jako rezident parties vídeňského rádia FM4. Začátek opět v 21:00.
V oba dny proběhnou také vernisáže: nejprve bude ve středu na nádvoří Domu pánů z Kunštátu otevřena interaktivní instalace E.D.S.V.J. (EKG Driven Stereographic Vjing). Studio Spoon experimentuje s real-time vstupy a snaží se najít cestu jak divákům umožnit aktivní participaci, sladit techniku a lidský faktor. V pátek jsou připraveny výstavy hned dvě. V Café Alfa se uskuteční vernisáž projektu Ready, za nímž stojí v brněnském uměleckém undergroundu známý experimentátor a všestranný umělec působící pod jménem Neuron. Jeho fantaskní kreace inspirované dlouholetou prací s inteligentním oblečením, lasery a lo-fi estetikou neuvidíte v žádné galerii. V současnosti pracuje jako módní návrhář. Jen kousek vedle, v Kavárně Švanda, budete moci shlédnout výstavu Videopůjčovna, kterou připravilo havířovské sdružení Pictordie, známé svými nálepkami a tričky. Humor smíchaný se společenskou angažovaností v jejich specifickém podání najdete v současné době mimo jiné také v Literárních novinách, pro něž připravují stripy pod pseudonymem Panikal.

Hlavní program se bude odehrávat v sobotu 29.10. a v neděli 30.10. v prostorách HaDivadla v pasáži Alfa. Sobotní odpoledne otevře v 14:00 prezentace projektu Make Up – jediného českého zástupce na letošním festivalu OneDotZero. Pro TV Óčko vzniklo 13 nových znělek, zúčastnit se mohl kdokoliv. Revoluční otevření média televize mladým umělcům vyústilo v projekt ojedinělý i na evropské úrovni.
V 15:30 se představí zástupci maďarského grafického a programátorského studia Aenima, kteří se svou volnou tvorbou vyhráli řadu cen na prestižních evropských soutěžích. Promítání toho nejlepšího z jejich tvorby bude doplněné pohledem „pod pokličku“ studia a jeho členové vám ochotně odpoví na vaše dotazy.
Následovat bude v 17:30 sekce zabývající se českou demoscénou a představující tento zvláštní fenomén na pomezí výtvarného umění, hudby a programátorského mistrovství. Uvádí Petr „Raist“ Šťastný, šéf českého portálu o demoscéně, scene.cz. Čeká na vás to nejlepší z české a slovenské tvorby za posledních několik let.
V 19:00 pak přivítáme speciálního hosta: Daniila Lebedeva, ředitele programové části festivalu Machinista. Ten vznikl v roce 2003 v sibiřském Permu, ale již jeho další ročník se odehrával v Glasgow. Tématem, jež jeho tvůrce zajímá nejvíce, je interakce strojů a lidí v umění. Jednotlivé sekce se tak zabývaly např. rolí strojů jako spolutvůrců, záměrným porušováním strojových standardů nebo umělou inteligencí. Daniil Lebedev představí to nejlepší z obou ročníků festivalu a jako bonus představí profilový materiál ruské mediální skupiny Blue Noses Group.
No a na závěr nabitého sobotního programu vás zveme na českou premiéru filmu Nothing So Strange, amerického režiséra Briana Flemminga. Co by se stalo, kdyby někdo zastřelil Billa Gatese? A kdyby policie vše až podezřele rychle uzavřela s tím, že šlo o čin osamoceného šílence? Mystifikační dokument, který od této zápletky rozvíjí děj filmu, neúprosně ukazující na nebezpečí korupce v policii a státním aparátu, podřízenost spřátelených médií, ale i na rozpolcenost mezi aktivisty, jež se snaží najít pravdu, ale nakonec se rozhádají sami. Flim se stal proslulým díky chytré internetové kampani, v jejímž rámci vznikla např. vzpomínková stránka BillGatesIsDead.com a další – a jež nechtěně způsobily několik skutečných šoků, naposledy pokles korejské burzy o 1,5%, když se zpráva objevila jako pravdivá v korejských médiích.

Nedělní program zahájí v 15:00 slavnostní premiéra nové počítačové hry studia Amanita Design, Samorost 2. První díl přinesl jeho tvůrcům nominaci na prestižní cenu Webby Awards a zakázky z celého světa. Nová dobrodružství malého skřítka si budou návštěvníci moci v průběhu festivalu zahrát na čtyřech počítačích ve vestibulu HaDivadla. Kromě skvělého grafického zpracování se můžete těšit také na hudbu od Floexe.
Her se bude týkat i další část: v 17:00 představí Friedrich Kirschner (z týmu Ars Electronica) výběr Machinima filmů. Oč se jedná? O filmy, natočené v prostředí počítačových her. Fantazii tvůrců se meze nekladou – lze natočit akční film, sitcom, videoklip, reklamu, nebo existencialistickou hříčku – to vše s využitím prostředí nejnovějších počítačových her.
Dalším festivalem, jež představíme na Zoomu, bude německý Bitfilm – jeden z organizátorů, Moritz Hirchenhain do Brna přiveze speciálně pro Zoom vybranou sadu videoklipů, krátkých filmů a filmů pro mobilní telefony.
Posledním bodem programu bude v 21:00 sekce VJCZ: reprezentativní výběr videomixů českých a slovenských VJs. Zden, Mimo TV, Guma Guar, Clad, Moire, Jarin, 103 Coil a další.


Předprodej: KIC, Indies, Wolf music.
Vstupné na sobotu nebo neděli 150 Kč, vstupné na oba dny 200 Kč.
Pro studenty: 100 Kč na den, 150 Kč na oba dny. Středa a pátek zadarmo.
Info a rezervace: gsm: 721 019 113, www.bzoom.org, info@dryco.cz

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.