Zavřete oči a zapojte čich, chuť a sluch

Levné dárky, best dárky
 • Vinná galerie a Divadlo Reduta pořádají jedinečný večer, ve kterém se propojí degust nejlepších vín s hudbou napříč žánry. V každém z ochutnávaných vín budeme společně hledat tóny hudby. Druhý ročník Tónů vína proběhne ve čtvrtek 24. března 2011 od 19.00 v Národním divadle v Brně, v Mozartově slavnostním sále Divadla Reduta na Zelném trhu.

  „Víno je zážitkem smyslů. Je také kulturním faktorem – odpradávna inspirovalo básníky, filozofy, malíře, sochaře či divadelníky k jeho opěvování. Bez symbiózy vína a umění by naše životy byly jen šedé skořápky bez jiskřivých momentů. Tóny vína nabízejí právě ono organické spojení vína a umění,“ říká Petr Štědroň, umělecký šéf Divadla Reduta. „Hudba a víno je dvojice, jež má k sobě blíž, než by se mohlo na první pohled zdát. Kdo s múzou naslouchá tónům vysokého umění, bývá často přítelem dobrých vín,“ dodává Tomáš Vican z brněnské Vinné galerie.

  O hudbu se během jedinečného večera postará Ensemble Messiaen (Jiří Besperát – housle, Miloš Havlík – housle, Jan Škrdlík – violoncello a Šárka Besperátová – klavír), komorní soubor složený z umělců s dlouholetými zkušenostmi z koncertních podií v desítkách zemí světa. K jeho vzniku dalo podnět nastudování unikátního díla O. Messiaena – Kvartet pro konec časů. Uslyšíte živé provedení skladeb J. S. Bacha, J. Ježka, G. P. Telemanna, A. Dvořáka, S. Prokofjeva, H. I. Bibera, B. Martinů, D. Milhauda, O. Messiaena a D. Šostakoviče. „Zazní skladby od baroka po dvacáté století. K pestrosti večera přispěje i různé nástrojové obsazení jednotlivých skladeb,“ říká Jiří Besperát.

  Světem vína provede návštěvníky oceňovaný sommeliér Pavel Chrást, který ke skladbám přičlenil nejlepší vína z moravských vinařství, jež zvítězila na mezinárodní soutěži Festwine. „Nejdříve byl vybrán repertoár a poté dle hudební inspirace jsem vybral vína. Při výběru vín jsem také zohlednil příběh skladby či jejího autora,“ vysvětluje Pavel Chrást. K jednotlivým skladbám byla vybrána vína z těchto vinařství: Nové vinařství, Reisten, Bíza, Volařík, Znovín, Plaček, Trpělka a Oulehla, Baloun, Maděřič a Adámkovo vinařství. Hudbu, která s degustovaným vínem souzní, okomentují muzikolog Jan Špaček a dlouholetý profesor brněnské Konzervatoře Jiří Besperát.

  Více informací v přiložené tiskové zprávě.

  Tomáš Franzki

  Foto: archiv Vinné galerie – Jan Špaček a Pavel Chrást

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.