Zažijte netradiční prázdniny, databáze workcampů zveřejněna

Levné dárky, best dárky
 • Letošní nabídka workcampů zveřejněna. S poslední březnovou středou otevřela nezisková organizace INEX — Sdružení dobrovolných aktivit svou databázi workcampů pro letošní rok. Jde o jedinečnou příležitost pro všechny, kteří preferují aktivní pojetí volného času. V letošním roce si mohou dobrovolníci vybrat z více než 2 000 dobrovolných projektů a navštívit takřka všechny kouty světa.

  Konec března vždy s napětím očekávají všichni příznivci netradičního cestování a poznávání cizích zemí. Nezisková organizace INEX — SDA, která letos slaví své dvacáté narozeniny, vždy touto dobou zveřejňuje a otevírá databáze tzv. workcampů. Jde o projekty trvající dva až tři týdny, kdy dobrovolníci v zahraničí pomáhají nejrůznějších neziskovým projektům. „Pracovní zaměření workcampů je rozmanité, dobrovolníci mohou například pracovat s uprchlíky v Belgii, organizovat oslavu Mezinárodního dne dobrovolníků ve Vietnamu, podpořit kampaň proti konzumaci velryb na Islandu, nebo se podílet na výrobě bylinných čajů v Litvě,“ uvedla pár příkladů Jana Koňasová, koordinátorka krátkodobých projektů INEX — SDA.

  Workcampy jsou příležitostí, jak netradičním způsobem poznat cizí země, seznámit se s novými lidmi, procvičit se v cizím jazyce a zároveň přispět dobré věci. Podstatou workcampů není jen samotná dobrovolná práce, ale i mezinárodní a multikulturní rozměr. Projekty trvají většinou dva až tři týdny a účastní se jich kolem patnácti převážně mladých lidí z různých zemí světa, kteří zde společně žijí a pracují. Těchto veřejně prospěšných projektů se díky neziskové organizaci INEX — SDA každoročně účastní přes 750 českých dobrovolníků. Práce většinou nepředpokládá zvláštní kvalifikaci nebo předchozí zkušenosti — důležitá je především motivace!

  Současně během roku probíhají také workcampy v České republice. Ročně jde o přibližně 40 mezinárodních projektů s ekologickou, sociální či kulturně-historickou tematiku, v rámci nichž přijíždí stovky dobrovolníků z různých zemí do České republiky pomoci na lokálním neziskovém projektu. Zde jsou čeští dobrovolníci vítáni coby vedoucí, kteří zajišťují průběh workcampu, komunikaci s lokálními partnery a vedení mezinárodního týmu dobrovolníků.

  Robin Ujfaluši

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.