Zelný rynk v novém

Levné dárky, best dárky

Literárně-publicistický magazín Zelný rynk Aleny Blažejovské vstupuje v letošním roce do desátého roku své existence. Již tuto sobotu 6. ledna (551. vydání) přinese premiéry dvou nových rozhlasových cyklů.

Ruské dilema je název 16 dílného cyklu, který Alena Blažejovská připravila podle stejnojmenné knihy Ivany Ryčlové a představí osm portrétů osobností ruské kultury 20. století, jež byly v konfliktu s panujícím režimem. Na vlnách Českého rozhlasu Brno zazní v podání Břetislava Rychlíka a Dity Kaplanové osudy divadelních režisérů Konstantina Stanislavského a Vsevoloda Mejercholda, básníka Borise Pasternaka, prozaiků Lva Lunce, Jevgenije Zamjatina, Vladimira Nabokova a Venedikta Jerofejeva a básnířky Iriny Ratušinské. Česká rusistka a překladatelka Ivana Ryčlová je absolventkou FF MU v Brně. Pracuje v brněnském nakladatelství CDK (Centrum pro studium demokracie a kultury) a externě přednáší na FF UK v Praze.

V prvním vydání letošního Zelného rynku bude uvedena první z dvanácti rozhlasových mikroher spisovatele Jiřího Kratochvila, který je připravil speciálně pro Zelný rynk a jako jeden z důvodů uvádí: „Desetiminutové mikrohry jsou, domnívám se, ideálním rozhlasovým útvarem (rozsah uplatnitelný i v nejrůznějších rozhlasových „prolukách“), takže mi přišlo líto, že ho český rozhlas nevyužívá, což je taky jedna z motivací, proč to chci zkusit: upozornit na tento útvar…“ Cílem tohoto cyklu mikroher s názvem Divadélko Silver uvádí.. je glosovat s fejetonistickou lehkostí naši současnost, což zní v názvu hned té první Konkurz na SuperZmar. Ve většině mikroher účinkuje Petr Váša, a proto současně s první mikrohrou bude uveden i Kratochvílův fejeton Prolegomena k Petru Vášovi, ve kterém vyjadřuje autor svůj obdiv k Vášovi jakožto novodobé renesanční osobnosti. Kratochvilovy mikrohry budou uváděny postupně každou první sobotu v Zelném rynku.

Další novinkou je i uvádění reprízy Zelného rynku na celoplošné stanici Český rozhlas 2 Praha v noci z neděle na pondělí ve 3 hodiny.


Alena Podlucká

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.