Zemřel Max Wittmann

Levné dárky, best dárky
 • V noci zemřel po dlouhé těžké nemoci ve věku nedožitých sedmdesáti let vedoucí hudební redakce Českého rozhlasu Brno Max Wittmann. Odešla uznávaná hudební autorita především v oblasti jazzu, autor mnoha hudebních pořadů, ale také výborný muzikant.

  Narodil se v roce 1941 na Plzeňsku, kde získal jako školák své základní hudební vzdělání, které dál rozšířil studiem středních hudebních škol v Kroměříži a v Brně. Studoval hru na klavír, hoboj a také kompozici. Svá hudební studia završil absolvováním JAMU v Brně. Do hudební redakce brněnského studia tehdy Československého rozhlasu nastoupil v roce 1969. Redigoval natáčení začínajících skupin a interpretů, kteří tak v rozhlase započali svoji další úspěšnou kariéru. V roce 1973 začíná jako dramaturg spolupracovat s Orchestrem Gustava Broma a v roce 1989 se stává i dramaturgem rozhlasového Orchestru studio Brno. Pro oba orchestry složil řadu skladeb, které dodnes můžete slyšet v našem vysílání. Kromě rozhlasové práce spolupracoval jako dirigent, korepetitor a skladatel s brněnskými divadly. Než onemocněl, tak vytvářel hudební pořady z oblasti jazzu a populární hudby pro svoji domovskou a další celoplošné stanice Českého rozhlasu. Sledoval a natáčel pro rozhlasové vysílání záznamy z domácích jazzových festivalů a koncertů. Pro domácí hudební vydavatelství připravoval k vydání jako editor a producent především archivní rozhlasové nahrávky z velmi bohaté hudební výroby brněnského rozhlasu. Za svoji práci získal také mnohá ocenění. V pátek 3. 6. 2011 převezmou jedno z nich, bohužel již in memoriam, jeho dcera a syn v Mikulově na Jazzovém večeru pořádaném každoročně na počest Karla Krautgartnera.

  Jako autor i jako člověk bude Max Wittmann celému Českému rozhlasu velmi chybět. Zůstala nám po něm celá řada krásných vzpomínek i pořadů. Spolu s námi na něj můžete vzpomínat ve speciálním pořadu, který na pondělní (6. 6.) 20. hodinu připravuje Marcela Vandrová.

  Alena Podlucká

  Foto: Jiří Urbánek, archiv ČRo Brno

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.