Ženy SHR nominovány na Prix Europa

Levné dárky, best dárky
 • Televizní studio Brno České televize si připisuje další významný úspěch. Dokument Ženy SHR, který vznikl v jeho Centru publicistiky a dokumentu, získal nominaci na jubilejním 25. ročníku festivalu Prix Europa. Ten se koná koncem října v Berlíně.

  Hodinový dokumentární snímek režisérů Ondřeje Provazníka a Martina Duška Ženy SHR je mimořádně úspěšný. Kromě ceny Česká radost udělené na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě v roce 2010 byl letos v květnu zařazen mezi 11 nejúspěšnějších soutěžních zahraničních snímků na festivalu Doc Aviv v izraelském Tel Avivu. Na 17. ročníku mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí Envirofilm získal Cenu za scénář.

  Dokument je velmi emotivní. Dvě ženy, obě velmi výrazné osobnosti, v něm hrají partii o budoucnost Severočeského hnědouhelného revíru a krajiny, ve kterém leží. Těžit a finančně prosperovat, nebo zachovat historický ráz malebné krajiny s vesničkou Horní Jiřetín, v jejíž dominantě se tyčí zámek Jezeří? Kompromis zde neexistuje. Na jedné straně Liběna Novotná, mluvčí dolů a hlavní propagandistka těžby. Na straně druhé kastelánka Hana Krejčová, která zpustlý zámek zachránila a je hlavní odpůrkyní další těžby v kraji. Film neodpovídá na otázku, který z osudů obec nakonec čeká, ale pohrává si s divákovými emocemi a nutí ho zamyslet se nad tím, jaké z řešení bude nakonec prospěšnější, a která z žen si získá jeho sympatie. Autorům dokumentu se podařil hluboký pohled do postojů a osudů hlavních protagonistek, protilehle exponovaných v celospolečensky závažném problému.

  Při natáčení se sešla režisérská dvojice Martin Dušek a Ondřej Provazník, která má za sebou úspěšný film Poustevna, das ist Paradies. Spolupracovali s kameramanem Tomášem Nováčkem, před kterým při natáčení Žen SHR stála velká výzva. „Rozhodli jsme se, jako jední z prvních filmařů u nás, vyzkoušet místo klasické videotechniky digitální zrcadlovku – fotoaparát s HD videozáznamem,“ uvedl Ondřej Provazník před televizní premiérou filmu. „Divák si tak bude moci užít, na televizní poměry nezvyklý zážitek, podobný záznamu na klasický film,“ doplnil Martin Dušek. Výhodou při natáčení na zrcadlovku je totiž možnost používat fotografické objektivy, které umožní kreativnější práci s obrazem.

  Hana Orošová, tisková mluvčí ČT TS Brno

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.