Jak se změní brněnské nádraží? Výstava Brno nové hlavní nádraží

Pokud žijete v Brně, jistě vám nemohlo uniknout rozsáhlé a několikaleté jednání o podobě nového brněnského hlavního nádraží. Rozhodování o jeho umístění a podobě provázely rozjitřené emoce a ani dnes, kdy už je rozhodnuto, jak by mělo vypadat, se mnoho lidí s přemístěním dopravního uzlu mimo centrum nesmířilo.

Je pravda, že všechna řešení měla svá pro a proti a jistě nebylo snadné zvolit ideální řešení vyhovující všem. Každý, kdo v Brně žije, se ale jistě shodne na tom, že nějaká změna byla nutná a současná podoba nádraží je nevyhovující. Pokud i vás zajímá, co se bude dít dál a jak bude nové nádraží vypadat, pak nesmíte vynechat výstavu návrhů, které se potkaly ve finále největší architektonické soutěže v ČR.

Brno nové hlavní nádraží

Nové nádraží už v roce 2035

Podle aktuálních plánů by Brno mělo mít nový dopravní uzel na břehu řeky Svratky do roku 2035. Jelikož se ale jedná o poměrně rozsáhlý a náročný projekt, přípravy odstartují již v následujících letech. Projektu se ujme ateliér Benthem Crouwel Architects, který má za sebou mimo jiné realizaci nádraží v Rotterdamu.

Kompletní rekonstrukce stávajícího prostoru

Na základě jejich návrhu by měla vzniknout nová nádražní budova a přestupní uzel celkem se šestnácti kolejemi. To však není vše – součástí nového plánu je také úprava přilehlých prostranství o rozloze odpovídající dvěma Václavským náměstím.

Brno jako moderní a kosmopolitní město

Právě na základě své polohy by se nádraží mělo stát novým vstupem do celého města a mělo by přinést pozitivní impuls nejen pro okolní čtvrti a jejich obyvatele, ale také pro přilehlé nábřeží, kde by měla vzniknout odpočinková a relaxační zóna. Na výstavě si můžete prohlédnout také velký model nové čtvrti Trnitá a další návrhy z obou fází soutěže.

KDY, KDE A ZA KOLIK?

1.-29.10.2021, po-pá 10-18, vstup zdarma
Výstava návrhů mezinárodní architektonické soutěže
Křížová chodba Nové radnice, Dominikánské náměstí 1, Brno

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.