Efektivní doprava po Brně? Vsaďte na sdílené koloběžky

Levné dárky, best dárky

Sdílená ekonomika je novým trendem, který je stále populárnější a populárnější. Proč to tak je? Mnoho lidí věří, že právě sdílení věcí bude hudbou budoucnosti, která bude schopná zajistit udržitelnost našeho životního stylu i s ohledem na životní prostředí a stále rostoucí počet obyvatel. Sami totiž dobře můžeme vidět, jak ve velkých městech kolabuje doprava třeba právě proto, že každý má v dnešní době auto a je pro nej pohodlnější přepravovat se do práce či na nákupy po vlastní ose. Řešením dopravní situace mohou být mimo jiné i sdílené koloběžky. Brno nabízí hned několik poskytovatelů, kteří umožňují využívat tohoto chytrého dopravního prostředku pro každodenní přepravu.

Sdílené koloběžky Brno

Výhody koloběžek

Použití sdílené koloběžky je velmi snadné. Nepotřebujete na to žádné zvláštní vědomosti ani složitý návod. Chcete využít služeb koloběžky Brno? Aplikace vám řekne, co a jak. Stačí si ji stáhnout a řídit se přesnými instrukcemi, které vás provedou celým procesem od nabití kreditu, přes odblokování koloběžky až po ukončení jízdy. O pohon se přitom stará elektrický motor, který je šetrný k životnímu prostředí a je velmi tichý.

Co na to říká zákon?

Aktuální právní úprava na koloběžky pohlíží jako na kolo. I když tedy zákon nestanovuje, že by dospělí museli při jízdě používat helmu, rozhodně to vzhledem k rychlosti jízdy doporučujeme. Samozřejmostí by měla být maximální ohleduplnost k okolí, ať už při jízdě, nebo při ukončení jízdy. Je tedy dobré dávat pozor, co se děje kolem vás, v žádném případě nejezdit se sluchátky v uších a koloběžku vždy odstavit jen na vhodném místě – třeba u stojanu s koly.

I kvůli tomu, že zákon na sdílené koloběžky pohlíží jako na kolo, obecně platí, že by se s nimi nemělo jezdit na chodníku. Pohybovat byste se tedy měli zejména po silnici, cyklostezce nebo tam, kde je umožněn pohyb cyklistů. Sdílené koloběžky jsou upraveny tak, aby nepřesáhly rychlost 25 km/h, ale přesto je jízda na nich často velmi rychlá a je nutné přizpůsobit tomu jízdu.

Bude ještě jistě nějakou dobu trvat, než si i ostatní účastníci provozu na koloběžky zvyknou a budou je v provozu předvídat, ale Brno se na to postupně připravuje i budováním rozsáhlé sítě cyklostezek.

Půjčovna koloběžek

Plánujete navštívit Brno třeba na víkend a rádi byste se po městě dopravovali rychle e efektivně? Řešením může být půjčení koloběžky třeba na celý den nebo i víc. Proč je vhodným dopravním prostředkem právě elektrokoloběžka? Brno má centrum poměrně malé a všude se snadno dostanete právě na tomto dopravním prostředku. Vyhnete se přitom mačkání v hromadné dopravě a studování tras různých spojů autobusů či tramvají. Jednoduše si do gps navigace zadáte váš cíl a snadno se dostanete až na místo bez zbytečného zdržování.

Které koloběžky jezdí v Brně?

Jako první začaly v Brně jezdit od srpna 2019 koloběžky Yoyoway. Aktuálně tato společnost v Brně provozuje asi 150 koloběžek, které jsou různě rozmístěny zejména po centru města. Můžete je používat snadno – stačí si stáhnout aplikaci „Bird“ v Google Play či Appstore a můžete jezdit.

Od srpna 2020 do brněnských ulic vstoupil nový provozovatel elektronických koloběžek, společnost Lime, jejích koloběžky mají zelený design, takže je snadno poznáte. K používání vám postačí aplikace „Lime“, kterou stáhnete v Google Play či Appstore.

Jízdu si můžete dopřát i na koloběžkách Bolt přes aplikaci Bolt dostupnou na Google Play i App Store. Ze stejné aplikace si můžete objednat i odvoz autem, pokud by vás už bolely nohy z celodenní jízdy na koloběžce.

Pokud si netroufáte hned se vrhnout do provozu, klidně si zkuste koloběžku na nějakém parkovišti nebo na místě, kde se nepohybuje mnoho lidí. Jakmile „dostanete do ruky“ ovládání, regulaci rychlosti, zatáčení a brždění, určitě budete skvěle připraveni vyrazit i do provozu a využít koloběžku k dopravě tam, kam zrovna potřebujete.

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Wayne Jackson ze služby Pexels

 

 

 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.