Týden kávy 2014: Z plantáže až k šálku

 • Oslavy Mezinárodního dne kávy, který připadá na 1. října, jsou již v kavárenském Brně tradicí, na níž vždy od 1. do 7. října narazíte všude tam, kde voní káva. Kávová osvěta
  Týdne kávy se však v jeho čtvrtém ročníku rozšířila daleko za hranice jihomoravské metropole. Mezi více než stovkou zapojených kaváren letos najdeme kavárny ze Zlínského kraje, Ostravy, Olomouce, Znojma či dokonce Českých Budějovic.

  Kávou provoněné oslavy slibují i v nadcházejícím ročníku pestrý program obohacený o velmi atraktivní novinky, které ještě více prohloubí snahu Týdne kávy seznámit běžné milovníky tohoto moku s celým příběhem kávy, od jejího pěstování, přes pražení, až po způsoby přípravy a konzumace. Vedle nabitého kávového a kulturního programu zapojených kaváren, mohou zájemci navštívit během celého festivalového týdne také speciální kávový program, který se letos nově bude odehrávat v budově vznikající městské tržnice na Zelném trhu 14.

  Návštěvníci se mohou těšit na celý jeden festivalový den vyhrazený přednáškám zajímavých osobností. Vrcholem bude účast zahraničního hosta Gonzala Enriqua Mancilla Díaze – pěstitele, pražiče, degustátora a znalce kolumbijské kávové kultury. Smyslem zahraničních návštěv ze zemí, kde se pěstuje káva, bude i v příštích letech snaha upozorňovat veřejnost na místa původu kávy a způsoby a podmínky jejího pěstování.

  Chybět nebude ani velmi oblíbený dvoudenní Trh kávy, jehož se letos zúčastní přes dvacet kávových značek a pražíren. Se zvučnými jmény kávového světa se návštěvníci, ale zejména baristi, potkají v Soutěži baristů Týdne kávy, kterou zaštiťuje SCAE Czech Republic. Porota soutěže bude složena z předních českých baristů: Michala Křižky, Adama Neubauera, Františka Roháčka, Zdeňka Smrčky a slovenských baristů Mariana Plajdičky a Oldřicha Holiše.

  Čtvrtý ročník doplní také novinka v podobě speciálního kávového časopisu, který přinese nejen přehledný program celého festivalového dění, ale také rozhovory s hosty a užitečné informace z kávového světa.

  Zapojené kavárny mimo Brno: Ostrava, Olomouc, Zlín, Luhačovice, Kroměříž, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Napajedla, Klentnice, Velká Bíteš, Valtice, Znojmo, České Budějovice

  Akce se koná pod záštitou neziskové organizace Kulturárium a ve spolupráci s Kávovými listy.

  Kateřina Eichlerová

  Lucie Karafiátová

  www.facebook.com/tydenkavycz

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.