Rekvalifikační kurzy v Brně přes úřad práce

Rekvalifikační kurzy v Brně přes úřad práce

V případě, že si hledáte zaměstnání, může vám jako pomoc posloužit rekvalifikační kurz. K čemu slouží, jak probíhá a jaké benefity z něj vyplývají?

 

Co je to rekvalifikační kurz

 

Podle přesné definice tuzemského úřadu práce se jedná o získání nové kvalifikace a zvýšení, rozšíření nebo prohloubení dosavadní kvalifikace, včetně jejího udržování nebo obnovování. Za rekvalifikaci lze považovat i získání kvalifikace pro pracovní uplatnění fyzické osoby, která dosud žádnou kvalifikaci nezískala.

Tento kurz je primárně určen pro fyzické osoby a jedná se o součást aktivní politiky zaměstnanosti státu.

 

 

Jaký je význam rekvalifikace

 

Rekvalifikační kurz je představuje součást celoživotního vzdělávání. Je navázán na zaměstnání. Slouží jednak k nalezení nového uplatnění, ale také pro udržení toho stávajícího.

Reflektovat by tedy jejich pojetí mělo jak schopnosti konkrétního zaměstnance, tak také aktuální požadavky trhu práce a potřeby samotných zaměstnavatelů. Rekvalifikace by skutečně měla vést k praktickému uplatnění absolventa.

Přihlásit se do tohoto kurzu může, jednoduše řečeno, každý, kdo si potřebuje rozšířit svoje možnosti uplatnění. Velmi často jsou kurzy svou úrovní dimenzovány i pro naprosté začátečníky. Nepředpokládá se tedy žádná úvodní orientovanost v oboru.

Zásadní však je splnění některých základních podmínek. Jedná se především o zdravotní způsobilosti a požadavek na minimální dokončené vzdělání. K většině kurzů je potřeba vlastnit alespoň výuční list, některé odbornější kurzy, což se týká například těch zaměřených na daňovou problematiku, vyžadují úspěšně složenou maturitní zkoušku.

 

 

Kdo je adept na rekvalifikaci

 

Nejčastěji se na rekvalifikaci hlásí uchazeči, jejichž pracovní zaměření je v současné době na trhu práce hůře uplatnitelné. Tedy jednotlivci delší dobu nezaměstnaní. Mohou to ale být i skupiny osob, které jsou z tohoto pohledu více „zranitelné“.

To jsou typicky zejména čerství absolventi, kteří zatím nedisponují adekvátní praxí a je tedy nutné, aby spektrum svých dovedností rozšířili a aktivně dokázali, že mají skutečný zájem o to se uplatnit. Což mohou učinit právě i s pomocí kurzu. Mnozí navíc rovnou tuší, že si k vystudovanému oboru nenajdou vztah a potřebují se tak již od počátku orientovat na zcela jinou profesní dráhu.

Stejně tak se k podobnému řešení v současnosti často uchylují zaměstnanci ve věku nad 50 let, které nutnost, ale často i svobodná volba vede k tomu změnit dlouholeté kariérní zaměření.

Podobně s sebou přirozenou životní změnu nese i narození dětí. Mnoho maminek na mateřské dovolené nevyhnutelně dojde k úvaze, že výkon stávající profese s malými ratolestmi již jednoduše nebude možný.

 

 

Jaké jsou druhy kurzů

 

Kurzy, které slouží uchazečům pro získání nových dovedností, se v principu liší náplní, délkou trvání i oborem. Rozdělit je můžeme na:

 

  • kurzy akreditované
  • kurzy neakreditované
  • kurzy základní
  • kurzy periodické

 

Jaký význam má u kurzů akreditace?

 

Přestože existují různé typy kurzů, zcela stěžejní význam má především tzv. akreditace. Tu uděluje tuzemské ministerstvo školství na podkladě zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Uchazeči jsou po absolvování připraveni k výkonu konkrétní pracovní činnosti uplatnitelné na trhu práce nebo připravují k získání konkrétních pracovních dovedností.

 

Akreditaci mohou obdržet následující typy kurzů (dle MŠMT):

 

  • vzdělávací programy k získání plné kvalifikace k výkonu konkrétní pracovní činnosti uplatnitelné na trhu práce (např. holičské a kadeřnické práce, počítačový grafik…)
  • vzdělávací programy k získání konkrétních pracovních dovedností (např. PC kurzy, základy podnikání…)
  • vzdělávací programy vedoucí k profesním kvalifikacím v NSK dle zákona č. 179/2006 Sb. (např. malíř, manažer prodeje, příprava teplých pokrmů…)
  • vzdělávací programy vedoucí k závěrečné zkoušce dle zvláštních právních předpisů
  • nespecifické rekvalifikační kurzy – zaměřené na počítačovou uživatelskou gramotnost, management, marketing, účetnictví, bankovnictví, systém práce s lidmi a přípravu na soukromé podnikání v kombinaci s intenzivní jazykovou přípravou

 

Akreditované nemusejí být pouze kurzy rekvalifikační, ale i ty obecně vzdělávací nebo seberozvojové. Velmi často se s akreditací lze setkat i v sociálních službách. Analogicky podobně musí akreditací disponovat stejně tak vysoké školy, které tak mají potvrzeno, že jsou oprávněny daný studijní program nabízet.

To napovídá, proč je vlastně akreditace důležitá. Smyslem tohoto úkonu je určité ověření podmínek, za nichž je kurz poskytován. Akreditace v zásadě poskytuje garanci, že kurz je po odborné stránce kvalitně připraven, má požadovanou úroveň a splňuje společně nastavené standardy, co do rozsahu výuky.

Podobně je akreditací deklarováno i na výstupu, že příslušné podmínky byly dodrženy u zkoušky. Uchazeč si tedy z kurzu odnáší skutečně požadované penzum znalostí. Osvědčení o rekvalifikaci nemůže být bez akreditace vydáno.

 

 

Databáze rekvalifikačních kurzů

 

Seznam udělených akreditací rekvalifikačních programů nabízí na svých stránkách oficiálně přímo tuzemské ministerstvo školství. Na webu jsou stejně tak dostupné akreditace udělané v oblasti sportu. Ministerstvo rovněž uvádí programy akreditované v systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

Platnost akreditace je možné v databázi ověřit podle čísla jednacího, pod nímž byla udělena. Akreditace se vždy uděluje pouze na 3 roky a nikdy, pozor, není univerzální. Přiděluje se tedy výhradně pro konkrétní kurz, nikoli pro všechny pořádané.

 

 

Co je výstupem kurzu a jak mi kurz pomůže

 

V rámci akreditovaného kurzu obdrží jeho úspěšný absolvent osvědčení. To je se shodnou platností uznáváno jak na území ČR, tak v rámci EU.

Prakticky by tak absolvování takto koncipovaného kurzu mělo napomoci uchazeči k získání lepšího profesního uplatnění. Osvědčení je na straně zaměstnavatele akceptováno se stejnou váhou jako doklad o ukončeném vzdělání.

Absolventi v praxi skutečně zaznamenávají zájem zaměstnavatelů. V současné době je důležitou devizou na trhu práce schopnost se vzdělávat, rozvíjet své dovednosti, případně se flexibilně přizpůsobit požadavkům. A právě to uchazeč stvrzuje tím, že se aktivně zapíše do kurzu.

Pracovat můžete začít v novém oboru ihned po absolvování rekvalifikačního kurzu a získání osvědčení.

 

 

Jsou rekvalifikační kurzy zdarma?

 

Na rekvalifikační kurz se můžete přihlásit sami, v takovém případě si ho ale budete muset zaplatit. Za těchto podmínek počítejte u kvalitního vzdělávání s částkou v rozmezí 9 000 až 15 000 Kč.

Druhou možnost představuje okamžik, kdy je na kurz odeslán zaměstnanec svým zaměstnavatelem v rámci prohlubování aktuálních dovedností. Zaměstnavatel pak zaměstnance na nezbytnou dobu na kurz uvolní. V takovém případě mu i hradí po dobu účasti v kurzu náhradu výdělku a další náklady. Současně tento subjekt má možnost s úřadem práce uzavřít dohodu o částečné nebo úplné náhradě nákladů na rekvalifikaci.

Třetí alternativu zastupuje kurz pořádaný přímo pod záštitou úřadu práce. Zde je potřeba v souladu s ustanovením ustanovení §109 a zákona o zaměstnanosti dodržet pravidlo, že uchazeč si smí vybrat kurz podle svých preferencí a současně má nárok na to, aby čerpal vždy jednu rekvalifikaci v celkové sumě 50 000 Kč na dobu 3 let.

Úřad práce žádost uchazeče schvaluje prostřednictvím své komise. Schvalovací proces trvá přibližně 4 týdny a jako zásadní faktor do něj vstupuje především faktická uplatnitelnost absolventa na trhu práce.

Rekvalifikační kurzy přes úřad práce najdete zde->

 

 

V rámci kterých oborů se rekvalifikovat?

 

Rekvalifikovat se je možné také přes úřad práce v rámci celé řady oborů. K nejpopulárnějším kurzům patří především:

 

  • účetnictví
  • marketing
  • personalistika
  • daně
  • asistentka
  • IT obory (správce sítě, zabezpečení, ale i online marketing)
  • pedagogika
  • grafika
  • manuální profese (obory jako cukrář, topenář, kuchař, svářeč či pekař)
  • řidič

 

 

Jak si vybrat správný kurz

 

Naprosto zásadní je vybrat si takový kurz, který vám pomůže získat uplatnění v oboru, o který je momentálně zájem.

Setrvalý nedostatek pracovníků se v současné době projevuje zejména v průmyslu a stavebnictví. Chybí například zmiňovaní truhláři, instalatéři a topenáři, ale i strojní inženýři, konstruktéři a technologové.

Nedostatek je i v dalších technických profesích. IT obory doslova volají po nových správcích sítě nebo po programátorech. Do budoucna se počítá s novými pracovními místy taktéž pro analytiky. Momentálně na trhu práce nejsou v dostatečném počtu ani IT konzultanti a mnohé další profese.

Pomyslnou sázku na jistotu představuje také práce ve školství, jak dokládají statistiky. V roce 2020 chybělo v Česku kolem 6 000 učitelů a v horizontu 4 let se předvídalo zvýšení tohoto čísla až na celkem 11 000.

Obecné požadavky nejsou jediný kritériem. Uchazeč by si měl vybrat zároveň takový kurz, u něhož má předpoklady nejen k úspěšnému dokončení, ale také reálně domnívá, že by danou profesi mohl a chtěl vykonávat vzhledem k osobnostním předpokladům.

 

 

Jak kurzy probíhají?

 

Vždy záleží na tom, který konkrétní obor si zvolíte. Lze říci, že například běžný kurz mzdového účetnictví je možné absolvovat za cca 9 až 12 vyučovacích dnů. Stabilně patří tyto kurzy k nejkratším. Kdo se ale má zájem plnohodnotně kvalifikovat například na některou z manuálních profesí, jako je tesař, může mu to trvat řádově i několik měsíců.

Z časového hlediska bývají kurzy přizpůsobeny i pracujícím jedincům, proto můžete počítat s termíny o víkendech. Vzhledem k prezenční výuce je navíc důležité vybrat si místo pořádání kurzu, které vám bude dobře dostupné.

Někteří poskytovatelé už ale nabízejí rovněž online výuku. Vše se pak odehrává přes internet v reálném čase s lektorem a ostatními účastníky. Z hlediska času tato forma umožňuje vyšší míru přizpůsobivosti možnostem jednotlivých účastníků.

 

 

Hledáte rekvalifikaci v Brně?

 

Mezi uchazeči panuje zájem především o rekvalifikační kurzy ve velkých městech, jako je například Brno. Dáno je to především tím, že tyto lokality nabízejí po dokončení rekvalifikace lepší možnosti dalšího pracovního uplatnění.

Projekt RekvalifikačníKurzy.cz tak nabízí mimo jiné možnost absolvování kurzu i v této lokalitě. V současnosti přináší především oblíbené zaměření na daně, účetnictví, personalistiku a další příbuzné obory.

Výhodou takto koncipovaných kurzů je, jak už bylo řečeno, hlavně rychlost jejich absolvování. Umožňuje to povaha těchto činností založená především na nabytí teoretických vědomostí. Cílem kurzu je ale samozřejmě předat uchazečům znalosti, které mohou následně uplatnit v praxi.

Z tohoto důvodu se rekvalifikace odehrávají pod vedením zkušených lektorů, kteří patří ve svém oboru ke skutečným odborníkům.

Součástí prezenčně sestavených kurzů je i bohatá nabídka dalších vzdělávacích materiálů. Ty jsou účastníkům poskytovány formou e-learningu. Zájemci tak mohou z účasti na kurzu vytěžit maximum, neboť si mají možnost aktuálně probíranou látku procvičovat i doma.

Kurzy vykazují vysokou úspěšnost. Více než 60 % absolventů s nimi do 1 roku nalezne novou práci. A konkrétně Brno, jak už bylo naznačeno, úspěšnost uchazečů zvyšuje ještě výrazněji. Po dokončení rekvalifikačního kurzu zaměstnání nacházejí absolventi zaměstnání řádově ve lhůtě několika měsíců.

 

zdroj: https://rekvalifikacnikurzy.cz/mesto/brno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.