Hlídejte si ceny zlata. Jde o vaše peníze

Vývoj cen zlata

Vývoj ceny zlata je důležitým ukazatelem pro investory. Jakým způsobem se chovají ceny nyní a jaké jsou predikce do budoucna?

 

Jak se vyvíjela a bude vyvíjet cena zlata

Zlato reprezentuje jednu z nejžádanějších obchodních komodit světa. Lidstvo provází prakticky od počátku jeho dějin. Jeho hodnotu si dobře uvědomovali už Aztékové a Egypťané. A na významu nikterak neztrácí ani v době moderní.

Zvláště dobré uplatnění nachází zlato v dobách krize. Potvrzují to již roky 1979 a 2008. Tehdy vyvolala nejistota způsobená světovými krizemi doslova investiční šílenství a cena zlata prudce stoupla. A dosavadní vývoj tento scénář kopíruje.

Leden 2023 tak cenu investičního zlata vynesl na hodnoty okolo 62 dolarů. V první polovině letošního roku následně hodnota prudce stoupala. Tomuto nahrála především krize spojená s krachy bank v USA a pád druhé největší švýcarské banky Credit Suisse. V prosinci 2023 se aktuálně pohybuje cena jedné unce zlata na hodnotě 2018 dolarů.

A podle předpokladů to nemá být poslední vzestup, který vzácný kov čeká. Analytici předpokládají, že Na začátku roku 2024 by se cena zlata mohla vyšplhat až na hodnotu 2200 dolarů. Na tom, že ceny překonají i dále hranici 2000 dolarů se shodují taktéž předpovědi Bank of America i komoditní expertíza agentury Bloomberg.

 

Co jsou zlaté slitky a jaké mají výhody

Lze říci, že tak právě nyní nastává nejvhodnější období pro investici do zlata. Investiční zlato je zlato nejvyšší ryzosti, to znamená 24 karátů. Prodává se ve formě zlatých slitků nebo mincí. Tedy má svou fyzickou podobu a nejedná se o investici ve smyslu obchodu na burze.

Zlatý slitek neboli zlatá cihla, může mít různou podobu z hlediska hmotnosti. Vždy však musí obsahovat logo vydavatele, hmotnost, ryzost, pečeť kvality a výrobní číslo.

Tato varianta je populární především pro svou likviditu a zároveň stabilní ochranu proti znehodnocení. Výhodou je to, že se investor zároveň stává majitelem a má tak možnost se svým zlatem volně dle svého uvážení disponovat. Po fyzické stránce je zlato prakticky nezničitelné a zaručeně nestárne.

Mimo to patří obecně k výhodám investičního zlata rovněž to, že je osvobozeno od DPH. Pakliže jej nakoupíte a následně prodáte jako fyzická osoba, nemusíte platit žádnou daň z výnosu anebo z příjmu z prodeje.

Obecně se doporučuje do slitků investovat ve fázi, kdy si investor může dovolit na tento účel vyčlenit přibližně 20 000 Kč a více.

 

Jaká je situace ohledně investičních slitků v ČR

Momentálně však žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.

Proto aktuálně v České republice na trhu vládne poměrně úzká nabídka zlatých slitků převážně švýcarských rafinérií. Nicméně o to rozmanitější je cenové rozpětí, za které můžete identické slitky koupit u různých obchodníků. Rozpětí cenových nabídek nejlevnějšího a nejdražšího prodejce přesahuje i 10 %.

Češi tak platí při nákupu zlatých slitků víc než Němci nebo Rakušané. Nákup investičního zlata se jim může zbytečně prodražit. Existují však pro tak extrémní cenové rozdíly racionální důvody?

 

„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz.

 

Sledovat cenu zlata na komoditní burze proto jednoznačně nestačí. Porovnávejte pečlivě i ceny prodejců a nakupujte pouze u takových, kteří jsou schopni vám nabídnout přijatelnou nižší cenu a současně jsou renomovaní, jelikož na trhu působí již několik let a zlato mají skladem. Takové rozhodnutí se vám z pozice investora jednoznačně vyplatí i při nákupu menších slitků.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.