Stěhování co je potřeba zařídit

Stěhování co je potřeba zařídit

 

Tím, že se přestěhujete a změníte si trvalý pobyt, ještě zdaleka vše nekončí. Čeká vás ještě celá řada záležitostí, které bude nutné vyřídit. Některé neodkladně. 

 

Stěhování je většinou docela náročný proces. Někdo se na něj může i těšit, ale pro mnoho lidí je to noční můra a těší se, až bude mít vše zdárně za sebou. Ve chvíli, kdy za sebou zavíráme dveře nového bytu, máme dojem, že si konečně můžeme oddychnout, že už je vše za námi. Ono to ale tak docela není. Ještě nás totiž čeká celá řada věcí, které budeme muset zařídit, abychom si mohli užívat skutečnou pohodu a klid. Po přestěhování máme většinou už vyřešenou změnu trvalého pobytu. To je věc, která je na řadě po přesídlení jako první. S naší novou adresou ale souvisí další záležitosti. Je potřeba dát světu vědět, kde jste se usídlili. 

  • Svému nejbližšímu okolí a také poštovnímu doručovateli vše oznámíte jednoduše tím, že si popíšete zvonek a poštovní schránku.

Rozhodně není dobré na to zapomenout. Může totiž nastat jedna událost, která by vás zcela zbytečně připravila o finanční prostředky a také o důvěru svého nového zaměstnavatele. Tou událostí je nemoc. Nemusí se pochopitelně jednat o nic fatálního. Stačí obyčejná chřipka nebo banální úraz a vy skončíte na nějakou dobu na nemocenské. V případě, že na vás přijde kontrola a nenajde ten správný zvonek, pak můžete mít docela smůlu. 

  • Každý je totiž povinen umožnit kontrole, aby se na vás dozvonila.
  • V tomto případě by byla na vaší straně nejen vina, ale také následné problémy.

 

  • Nákup vybavení do nového domova

Pokud máme v plánu změnit své působiště natrvalo nebo alespoň na delší dobu, pak si většinou alespoň část nového bytu zařizujeme novým vybavením. Každý byt je jiný, a tak se pravděpodobně nevyhneme koupi nového nábytku.

  • Popravdě řečeno, málokdo se tomuto kroku vyhnout chce.
  • Co může být lepšího než nová sedačka nebo nová ložnice v novém bytě?

A navíc si vše zařídíme přesně podle svých představ a také podle dispozic nového bytu. Stejné je to s technikou v nové domácnosti. Čeká nás koupě nové pračky, ledničky a dalších spotřebičů.

  • Obáváte se, že to bude finančně nákladné?
  • Pomoci by vám v tom mohla vhodně nastavená hypotéka. V kombinaci s životním pojištěním můžete dosáhnout ještě lepšího úroku.

Možná, že si říkáte, že je zbytečné investovat finanční prostředky do nového zařízení. Vše se přeci dá koupit v bazarech nebo na inzerátech z „druhé ruky“. To je pravda. Ale má to svá rizika. Jestliže budeme sestavovat nábytek z kousků, které najdeme po bazarech, pak by mohl náš byt ve finále vypadat také jako malý bazar. Šance, že najdeme kousky, které k sobě ladí, je opravdu mizivá.

  • U elektroniky je riziko asi také jasné.
  • Chce to tedy vše promyslet a rozhodnout se, jestli není lepším řešením koupit si vše nové.

Jestliže se rozhodnete pro tuto variantu, pak je jistě dalším rozumným krokem vhodné pojištění vnitřního zařízení. Jestliže se stěhujete do vlastního, můžete využít pojištění, které zahrnuje jak objekt, tak i zařízení. Je to velice výhodné a v současné době tuto variantu najdete prakticky u všech pojišťoven.

Tip – vyhýbat se bazarům ale rozhodně nemusíte. Koupit si například starožitně vypadající lampičku nebo jiný vhodný kousek je docela dobrý nápad, jak si svůj domov zútulnit. Je ale nutné, aby vše dokonale ladilo.

 

  • Internet vám ušetří čas 

V současné době je nezbytností pro mnoho z nás internet. Stal se prostě součástí našich životů, ať se nám to líbí nebo ne. Ale ono je to většinou velice výhodné. Internet nám v mnoha případech ušetří spoustu času při vyřizování a také nákupu potřebného vybavení do bytu. Díky internetu také získáte přehled o cenách a budete si moci vše v klidu promyslet. Pokud jste si zapomněli zařídit internetové připojení včas, budete muset většinou počítat s tím, že budete nějakou dobu bez něj.

  • Někteří poskytovatelé řeší připojení třeba až po měsíci i delší době.
  • A u některých se setkáte s tím, že vám ho zapojí od prvního dne nového měsíce.
  • Určitou dobu budete pravděpodobně na připojení v každém případě čekat.

Jistě, že se dá žít nějakou dobu bez internetového spojení se světem. Teď by se ale docela hodil. Po přestěhování a změně adresy je třeba všechny nové skutečnosti nahlásit na celé řadě různých míst. A internet by vám to v mnohém usnadnil. Stačilo by si otevřít chytré aplikace nebo webové stránky těch služeb, které využíváte a pak jen aktualizovat kontaktní adresu. Bez internetu budete muset hledat nejprve kontakty na tyto služby a pak je začít obvolávat nebo v horším případě objíždět. Může se jednat například o knihovny, předplatné časopisů, slevové karty z různých obchodů. Prostě vše, co vám může přijít do vaší poštovní schránky. Ne vždy se těmito záležitostmi bude zabývat nájemník, který se nastěhoval do vašeho bývalého bytu a trpělivě vám bude přeposílat došlou poštu nebo vás alespoň informovat, že vám něco dorazilo.

  • Absence mobilního připojení se dá snadno vyřešit, pokud máte v chytrém mobilu data.
  • Je to ale trochu nepohodlné a někdy se stává, že notebook nebo počítač může být připojením přes hotspot příliš pomalý nebo se některé stránky nenačtou vůbec.

 

  • Dobré sousedské vztahy jsou základ spokojeného bydlení

Ve chvíli, kdy vyřešíme vše, co se týká úřadů a technických záležitostí, přicházejí ke slovu sousedské vztahy. To je asi nejožehavější část celého procesu. Platí to především v případě, že se stěhujete do bytového domu. Otázkou je, jestli se jít seznámit s nejbližšími sousedy s něčím dobrým v ruce anebo setkání raději ponechat náhodě.

  • Nemějte z toho obavy.
  • Většinou je možné v krátké době poznat, jak to ve vašem novém působišti chodí.
  • A jestli jste alespoň trochu komunikativní, pak vše bez problémů zvládnete.
  • Stačí prohodit několik slov například u poštovních schránek nebo na společné chodbě. Téma se vždy najde.

Jedna věc ale funguje vždy. Je to přívětivý úsměv na tváři. Další možností je využít příležitosti a na něco se zeptat. Starousedlíci jsou téměř vždy velice ochotní pomoci. A jakou zvolit otázku? Něco běžného, na co bude umět tázaný odpovědět. Jinak by to nemuselo být seznámení, ale pěkný trapas. Vhodné jsou otázky na obchody, výlety nebo zajímavosti v okolí. Dáte tím najevo zájem o obec, ve které jste se rozhodli žít.

 

  • Jak si nezpůsobit chaos při vybalování

Nezbytnou součástí každého stěhování je pochopitelně přesun věcí. A právě při stěhování zjistíme, kolik jsme toho stihli nahromadit. Rozhodně se nemusí jednat o desetiletí. Už po roce bydlení na jednom místě se nám počet věcí rozrůstá doslova geometrickou řadou. 

  • Je tedy rozhodně rozumné vše pečlivě roztřídit už před samotným stěhováním.
  • Věřte, že stejně budete mít krabic a naplněných tašek víc než dost.

Předejít chaosu při vybalování lze jedním zaručeným způsobem. Funguje především v situaci, kdy se stěhujete do menšího bytu. Pokud k vašemu novému bytu patří úložné prostory v suterénu, které si můžete zamknout, pak máte vyhráno. To, co zatím nutně nepotřebujete a co nepodlehne zkáze, můžete si zde dočasně uložit. Přebírání a vybalování půjde mnohem lépe a bez zmatků. Budete mít také víc času na přemýšlení o tom, co v novém bytě mít chcete a co by jen zbytečně zabíralo místo.

  • A právě v tuto chvíli se nabízí zmíněná otázka na některého vašeho souseda.
  • Můžete se například zeptat, jestli je někde poblíž kontejner na použité oblečení anebo se tu nepořádají charitativní sbírky.
  • Nejen, že se tak zbavíte nepotřebných hadrů, ale také v novém působišti zabodujete tím, že myslíte i na druhé, a navíc jste pořádkumilovný člověk. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.