Jak na výměnu kotle

Jak na výměnu kotle

Vyměnit starý plynový kotel za nový zdroj vytápění se vám může jednoznačně vyplatit. Jakou vhodnou alternativu zvolit?

 

Proč se vyplatí pořízení tepelného čerpadla

Průzkum společnosti STEM/MARK1 zpracovaný pro MND došel k závěru, že výdaje za energie tvoří v průměru 10 % celkových nákladů na domácnost. A tato částka strmě stoupá, výdaje za energie jsou tak pro řadu lidí stále citelnější položkou v rozpočtu.

Vyplatí se proto uvažovat nad dosavadním zdrojem vytápění. Zejména výměna starého plynového kotle představuje z ekonomického hlediska vhodné rozhodnutí. A to i v případě kotle kvalitního. V úvahu připadá primárně nahrazení tepelným čerpadlem.

Tento zdroj vytápění funguje tak, že odebírá teplo z venkovního vzduchu a přenáší ho dovnitř domu. Takovýto mechanismus funguje v zimních i v letních měsících, kdy dochází k odebírání tepla ze studeného vzduchu venku anebo i z vnitřních prostor.

Důvodem pro instalaci tohoto zdroje vytápění je především vysoká účinnost patrná právě ve srovnání s plynovými kotli. Převedeno do konkrétních čísel ze současných srovnání vyplývá, že tepelné čerpadlo dokáže konkrétně ušetřit přibližně 45 až 55 % z celkových provozních nákladů nemovitosti. Což může prakticky být až 31 000 korun ročně.

 

V potaz je navíc potřeba vzít i to, že v Česku je již v současné době možné instalovat výhradně kotle kondenzační. U nich dochází, jak plyne z jejich názvu, ke kondenzaci spalin. Výhodou takového nového plynového kotle je především znatelně vyšší účinnost než u starších modelů.

Evropská legislativa se však přesto snaží vytápění zemním plynem postupně omezovat. Již v roce 2029 by tak měl v platnost vejít zákaz uvádění na trh samostatných elektrokotlů, klasických kotlů na plyn a kapalná paliva.

 

Jaká budoucnost čeká kotle

Již dnes se navíc hovoří o tom, že zákaz plynových kotlů by se měl týkat i těch hybridních umožňujících kombinaci zemního plynu s vodíkem či elektřinou. Od roku 2025 by se tak v některých zemích mohla instalovat už pouze tepelná čerpadla.

Ostatně nejedná se o první krok k ekologičtějším metodám vytápění. Již od září 2022 se majitelé nemovitostí museli připravit na zákaz provozu starých kotlů na pevná paliva. Zatímco v současnosti platí pro kotle vytápějící nebytové prostory, plošný zákaz pro všechny kotle nižších tříd se chystá na září 2024.

Zakázány budou kotle 1. a 2. emisní třídy. To se podle dnešních odhadů dotkne asi 360 000 zařízení, která jsou ještě v provozu. Zájemci o jejich výměnu za tepelné čerpadlo by tak neměli příliš váhat. Finance nejsou tím, co by vás mělo v tomto zásadně brzdit.

Případní zájemci totiž mohou na výměnu kotle za tepelné čerpadlo aktuálně čerpat dotaci z programů Nová zelená úsporám či Kotlíkové dotace ve výši až 180 000 Kč v závislosti na dotačním programu. A to na různé typy čerpadel tak, aby je bylo možno účinně přizpůsobit otopné soustavě nemovitosti. Nově je možné též zajistit si i vyšší podporu na čerpadla typu země-voda s plošným kolektorem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.